Gdy miłość staje się nałogiem...

Czym jest uzależnienie od miłości? Jakie są objawy?

Gdy miłość staje się nałogiem...

Gdy miłość staje się nałogiem...


Nazwa uzależnienie od miłości jest nieco myląca. Ludzie uzależniają się nie tyle od miłości, co od towarzystwa drugiej osoby, od uwagi albo od dynamicznych emocji związanych z byciem z drugą osobą. Jak każde uzależnienie jest to tak naprawdę utratą wolności, sytuacją w której nie jest się w stanie funkcjonować normalnie bez obiektu uzależnienia. Takie uzależnione osoby mają problemy z funkcjonowaniem poza związkiem i po zakończeniu jednego związku od razu, bez chwili wytchnienia czy refleksji, zaczynają rozglądać się za kolejnym.

Ponieważ tak bardzo zależy im na byciu w związku, są gotowe godzić się na dużo gorsze relacje, niż mogłyby stworzyć. Akceptują partnerów toksycznych i wręcz prowokują ich toksyczność, demonstrując na każdym kroku, że tak bardzo zależy im na związku, że są gotowe poświecić dla niego swoją indywidualność.

Podstawowy sposób, by sprawdzić, czy jest się zagrożonym uzależnieniem od miłości czy związku jest prosty – trzeba zadać sobie pytanie, czy jest się w stanie być szczęśliwym nie będąc w związku. Jeśli odpowiedź nie brzmi tak – warto nad tym popracować.


Artur Król

Psycholog, coach, trener
Autor m.in. "Pewność siebie" i "Talent nie istnieje"
changemakers_logo2.jpg
Dodał(a): Katarzyna Kowalewska , Wtorek 31.07.2012 (aktualizacja: 2012-07-30)

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×