Generacja Y - czym różni się od swoich rodziców?

Coraz mniej młodych ludzi, wkraczających w dorosłe życie, stawia na bogactwo materialne. Nie chcą żyć tak, jak ich rodzice. Dlaczego? Powodów jest wiele.

iStock_83069969_MEDIUM.jpg

Najnowsze badania socjologiczne pokazują, że młodzi ludzie nie chcą inwestować w mieszkania czy samochody. W USA nazywa się ich nawet “pokoleniem najemców”. Chodzi głównie o pokolenie Y, czyli dzisiejszych trzydziestolatków. Czy młodzi ludzie boją się dorosłości? Nie do końca. Osoby świeżo po skończeniu studiów wiedzą jednak, że nie mogą liczyć na wiele- umowa o pracę to wśród nich bardzo rzadko spotykane zjawisko. Młodzi pracują zazwyczaj za bardzo niskie stawki, a najbardziej w tym wszystkim zadziwiający jest fakt, że… przyzwyczaili się do tego!


Wspomnienia- najlepsza inwestycja

Dzisiejsi dwudziestoparolatkowie mają zupełnie inne priorytety niż ich rodzice. Są zwolennikami tak zwanej “ekonomii dzielenia”. Zamiast kupować mieszkanie, wynajmują. Zamiast inwestować w rower, wolą skorzystać z miejskiej wypożyczalni. Mieszkają zazwyczaj ze znajomymi. Na co zatem wydają zarobione pieniądze? Na przeżycia! Oprócz niezależności finansowej, pokolenie Y pragnie niezależności w wielu innych dziedzinach życia. Dotyczy to także wolności geograficznej. Po co być przywiązanym do jednego miejsca i inwestować w dom letniskowy pod miastem, skoro wystarczy wykupić tani lot do jednego z miejsc, które od dawna chcemy odwiedzić? Jakie są zalety brania kredytu na dom, który będziemy spłacać przez resztę życia, skoro nawet nie wiemy, czy będziemy chcieli mieszkać w tym domu za kilka miesięcy...


Według Forbesa, w dzisiejszych czasach młody człowiek zmienia pracę średnio co trzy lata. Zmiana pracy często wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania, a także zmianami w życiu osobistym... Okazuje się, że to właśnie poznawanie nowych ludzi uszczęśliwia nas najbardziej.  Na pewno zdarzyło Ci się kupić coś drogocennego, na co wydałaś większą część pensji. Czy faktycznie odczuwałaś satysfakcję? Bardzo szybko zapominamy o radości z dokonanych zakupów, za to wspomnienia zostają z nami na zawsze.


Czy zgadzasz się z tym, że inwestowanie w przeżycia, zamiast w rzeczy materialne, to rozsądne podejście?

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 30.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×