Ilu możesz mieć prawdziwych przyjaciół?

Zobacz, czy twoja paczka “mieści się” w normie.

ThinkstockPhotos-483658710.jpg

Amerykański magazyn “Mit Technology Review” przeprowadził badania w tym zakresie i jak szybko się okazało, paczka twoich najbliższych przyjaciół jest zdrowa gdy mieści się w liczbie 5-ciu osób. Wygląda to trochę miernie, jak się dłużej nad tym pomyśli. Jak to zatem argumentuje magazyn?

Zobacz też: Samotność wśród ludzi 


Badania zostały oparte na reaserchu brytyjskiego antropologa Rubina Donbara, który już w latach ‘90 głośno mówił o tym, że każdy z nas ma swój limit na najbliższych przyjaciół. Skąd to się bierze? Jak twierdzi naukowiec, wszystko zależy… od wielkości mózgu. W swoich badaniach odwołał się do natury zwierzęcia, które również nie jest w stanie kumplować się bliżej z większą ilością.

Przeczytaj: "W moim śnie przyjaciółka chciała popełnić samobójstwo!" 


Jak twierdzi magazyn, każdy z nas może mieć 5 najbliższych przyjaciół, 10 kumpli bliższych, 35 ziomków oraz 100 innych, okazjonalnych znajomych. Co jeszcze znalazło się w badaniach Donbara? Analiza 35 miliardów rozmów telefonicznych z samego roku 2007, głownie w Ameryce, w czasach, gdy bardzo popularna była tam jeszcze poczta głosowa. Prześledził on długość i częstotliwość przeprowadzonych rozmów telefonicznych. Wyniki? Średnia to 4 najczęściej wykonywane i najdłuższe rozmowy, 11 średnich rozmów (znajomi) oraz 30 luźnych. Z czasem naukowiec doliczył się też 129 rozmów przeprowadzanych od czasu do czasu (dalsi znajomi).


Źródło: EliteDaily

Zdjęcie: Thinkstock


Dodał(a): Anna Guzek , Wtorek 03.05.2016 (aktualizacja: 2016-05-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×