Intercyza: podpisać czy nie?

Biała suknia, przystojny narzeczony, marsz Mendelssohna, wesele w gronie rodziny i przyjaciół - to dla wielu kobiet scenariusz ślubu idealnego. Jednak zanim "przyniosą Ci suknię z welonem" i powiesz sakramentalne "tak", zastanów się czy wcześniej nie odwiedzić notariusza, by podpisać intercyzę.

Intercyza: podpisać czy nie?

Intercyza to powszechna praktyka w krajach Unii Europejskiej oraz… wśród arystokratów i celebrytów. Przed poślubieniem swojego trenera fitnessu intercyzę podpisała szwedzka księżniczka Wiktoria. Na rozdzielność majątkową nie zgodził się natomiast książę Wiliam, mimo iż bliscy sugerowali mu podpisanie dokumentu. Dla niektórych gwiazd Hollywood gotowość do podpisania intercyzy jest wyznacznikiem tego, czy warto się z taką osobą spotykać. Niedawno rozdzielność majątkową w swoim małżeństwie wprowadziła Marta Kaczyńska.

W Polsce nadal mało par decyduje się na wizytę u notariusza i sporządzenie dokumentu. Trzeba pamiętać, że umowę można podpisać tylko wtedy, gdy na zapisy w niej zawarte zgodzą się obie strony. Prawnicy radzą, żeby tego typu dokumenty podpisywać jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Zapominalscy nie muszą się jednak martwić, gdyż umowę o rozdzielności majątkowej można praktycznie zawrzeć w każdym momencie trwania małżeństwa. Istotne jest to, żeby intercyza była jak najbardziej precyzyjna. Nie można jej więc pisać na kolanie. Treść warto przedyskutować nie tylko z prawnikiem, ale również z przyszłym współmałżonkiem. Intercyza precyzyjnie informuje, które dobra (np. mieszkanie, samochód) są wspólne, a które należą konkretnie do stron. Dokumentu nie podpisuje się raz na zawsze. Prawo dopuszcza jego modyfikację a nawet możliwość jego zerwania.

TROSKLIWY BANKRUT PRZEDSIĘBIORCA

Wbrew powszechnej opinii w niektórych przypadkach może się okazać, że intercyza jest przejawem troski i miłości. Dzieje się tak np. wtedy, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. Ostatnie lata pokazały, że rynek nie był łaskawy dla małych i średnich firm. Wielu przedsiębiorców z powodu kryzysu zostało zmuszonych do zamknięcia biznesu. W tym wypadku intercyza zabezpiecza rodzinę przed potencjalnymi roszczeniami wierzycieli np. urzędu skarbowego. W tym przypadku należy pamiętać o dwóch wyjątkach. Otóż, intercyza nie uchroni małżonka przed wierzycielami, jeśli współpracował on z przedsiębiorcą, bądź czerpał z tej działalności korzyści majątkowe. W tym przypadku zamiast firmy rodzinnej bardziej opłaca się jeśli mąż i żona osobno prowadzą działalność gospodarczą.


Dodał(a): Marta Śliwińska , Poniedziałek 15.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
meandra
Nie byłam przekonana do intercyzy, też myślałam właśnie, że to się wiąże z brakiem zaufania. Jak się okazało, że mi na firmę komornik już wchodzi, dopiero zrozumiałam, że ta intercyza by się przydała. Wyszłam z długów z pomocą firmy janvest, ale teraz mamy z mężem podpisaną intercyzę. Nie ze względu na brak zaufania, bo ufamy sobie bezgranicznie. Ale ze względu na takie sytuacje. Rynek jest nieprzewidywalny.
Dodano: 2017-03-31 09:12:07 Zgłoś nadużycie
Ania54
Moim zdaniem warto o tym pomyśleć przed ślubem. Wiadomo, że różnie się dzieje w życiu...moja przyjaciółka miała jeszcze przed ślubem miała z narzeczonym kredyt, pobrali się i niestety rozwiedli po roku;/ wszystko przez jego matke (on jest jedynakiem) i co w takiej sytuacji robic? znalazlysmy pordnik, podesle linka bo moze komus sie przyda http://www.mamazone.pl/artykuly/prawo-i-pieniadze/2014/co-z-kredytem-po-rozstaniu.aspx fajnie i rzeczowo napisane, choc sytuacja nie do pozazdroszczenia..
Dodano: 2014-01-23 13:38:33 Zgłoś nadużycie
joanna86
Mądre słowa Karo :)
Dodano: 2012-04-20 00:22:12 Zgłoś nadużycie
Kara
Intercyza potrzebna jest przede wszystkim jeśli zawieramy związek małżeński z rozsądku lub nie jesteśmy do końca pewni swojej połówki. tylko po co wtedy decydować się na taki krok? Skoro jesteśmy na tyle dorośli by podpisać papier w urzędzie stanu cywilnego, bądźmy na tyle dorośli by wybrnąć wówczas z kłopotów.
Kulturalny podział majątku to nie wyzwanie tylko sztuka kompromisu....
Dodano: 2011-08-24 19:31:51 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×