Jak być szczęśliwą introwertyczką?

Najbardziej lubisz przebywać tylko w swoim własnym towarzystwie. Na dużych imprezach czujesz się nieswojo, a zawieranie nowych znajomości często cię stresuje. Nie mówiąc już o publicznych wystąpieniach, których starasz się unikać jak ognia...

Jak być szczęśliwą introwertyczką?

Jak być szczęśliwą introwertyczką?

Jeśli powyższe zdania opisują Ciebie to najprawdopodobniej jesteś introwertyczką. Introwersja jest cechą osobowości, która polega na tendencji do kierowania swojej percepcji i działań do wewnątrz – na własne myśli i emocje, z jednoczesnym zmniejszonym zainteresowaniem i aktywnością skierowanymi na świat zewnętrzny. Introwertyzm nie polega na tym, że nie radzisz sobie w towarzystwie, czy jesteś nieśmiała i niekoleżeńska. Chodzi o coś innego. Gdy jesteś sama ładujesz swoje akumulatory, natomiast kontakty z ludźmi wyczerpują cię. Introwertyczka ma bardzo nisko ustawiony próg zmysłowy. Oznacza to, że wystarcza ci znacznie mniejsza ilość bodźców niż u ekstrawertyczek- mniej ludzi, mniej hałasu i słów. Jest to wrodzona cecha osobowości i nie da się jej zmienić.

Nie jest łatwo żyć introwertyczkom w hipertowarzyskim świecie. Postrzegane są jako osoby skryte i zdystansowane. Sztuką przetrwania będzie dla ciebie umiejętność przełamywania się w istotnych sytuacjach, kiedy liczy się pierwsze wrażenie. Aby dać sobie radę w ekstrawertycznej rzeczywistości każdego dnia znajdź czas dla siebie. Kiedy przekraczasz próg zmęczenia, zaczynasz się irytować. Jeśli nie potrafisz zabrać głosu w czasie służbowych zebrań- napisz maila ze swoimi spostrzeżeniami. W relacjach z partnerem ciężko ci okazywać uczucia? Postaraj się w takim razie o miłego smsa w ciągu dnia lub karteczki na lodówce z wyznaniami. Takie działania zapewnią ci zdrowe relacje w związku oraz uchronisz się przed wykluczeniem z grupy.


Dodał(a): Martyna Matysiak , Środa 11.07.2012 (aktualizacja: 2012-08-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×