Jak dotrzymać postanowień noworocznych? Przeczytaj kilka rad

Wielu z nas boi się brać na siebie jakieś postanowienia noworoczne, gdyż zakłada, że i tak nie będzie w stanie ich dotrzymać. Pora to zmienić i tym razem spełnić założenia z początku roku. Jak to zrobić? Oto kilka rad.

jak dotrzymać postanowień noworocznych.jpg

Wiele osób nie chce podejmować postanowień noworocznych, gdyż boi się, że i tak nie uda się ich dotrzymać. Wystarczy jednak rozsądnie podejść do sprawy i posłuchać kilu rad, by plan noworocznych przedsięwzięć nie okazał się niewypałem.

Zacznij od małych celów

Jeśli już na samym początku stawiasz sobie za cel coś, co jest fizycznie niemożliwe, nie dziw się, że po raz kolejny nie udaje Ci się dotrzymać postanowienia. Najlepszą metodą jest oczywiście metoda małych kroczków. Zacznij od rzeczy mniejszej, wyznacz sobie nieduży cel, a kiedy uda Ci się go spełnić zobaczysz, że stanie się on dla Ciebie niezwykłą motywacją i sprawi, że będziesz mieć ochotę na więcej. 

Zobacz też: CO SIĘ STANIE W 2015 ROKU? POZNAJCIE PRZEPOWIEDNIE 

Najczęściej obieranym postanowieniem, co roku jest zrzucenie kilku kilogramów. Jeśli postanowisz sobie, że do 15 stycznia uda Ci się schudnąć 10 kilo, to choćbyś wylewała siódme poty, nie jest to możliwe. Niepowodzenie odbierze Ci motywację i znów znajdziesz się w tym samym punkcie. Jeśli jesteś osobą cierpliwą wyznacz sobie dłuższy czas i powoli, ale wytrwale dąż do jego osiągnięcia. Jeśli potrzebujesz zobaczyć efekty jak najszybciej, wyznacz sobie realną możliwą utratę wagi. Osiągnięcie małego celu da Ci fundament do tego, by podejmować kolejne

 

Zrób listę czego "nie zrobię" w tym roku

Najczęściej skupiamy się na tym, by nasze postanowienia dotyczyły tego co w przyszłym roku zrobimy. Jednak czasem warto pomyśleć trochę inaczej, przyjąć odmienną strategię i zrobić listę "Tego nie zrobię w tym roku". Czasem łatwiej jest się przed czymś opamiętać niż samemu do czegoś zmobilizować.

Zamiast myśleć o tym co w tym roku uda Ci się osiągnąć, może warto najpierw zaplanować czego już nie będziesz robić. Zobaczysz, że takie podejście sprawi, że rzeczy, których chcesz dokonać w tym roku znacznie łatwiej Ci przyjdą, kiedy przestaniesz popełniać te same błędy.

jak dotrzymać postanowień noworocznych.jpg

Warto podejmować rozsądne postanowienia noworoczne

Nie chwal się bezmyślnie postanowieniami

Znacznie bardziej dobija upadek i niedotrzymanie postanowienia, gdy wiedzą o nim wszyscy twoi bliżsi i dalsi znajomi. To prawie niemożliwe, by nie potknąć się gdzieś po drodze do spełnienia celu, ale upadki znacznie bardziej nas przytłaczają, gdy publicznie są zauważane. Taka sytuacja może Cię bardzo zniechęcić nie tylko do tego, by kontynuować postanowienie mimo potknięcia, ale także do tego, by je w ogóle podejmować w przyszłosci.

Zastanów się zatem kilka razy, zanim ogłosisz na facebook'u swoje postanowienie. Lepiej chwilić się już efektami niż dopiero zamierzeniami.

Zobacz też: CZY FACEBOOK WIE O TOBIE WIĘCEJ NIŻ TY SAM? 

Nie bój się spadku determinacji 

Wszyscy wraz z nowym rokiem dostajemy przypływu energii i chęci do zmian. To jednak nie trwa cały rok, ba, kończy się nawet dość szybko. Wtedy właśnie najczęściej upadają wszystkie postanowienia. Ludzie tracą chęci i wydaje im się, że to nie ma sensu, a poczucie braku motywacji jest porażką. I to jest właśnie błąd w myśleniu.

Zobacz też: NOWY ROK, NOWY POCZĄTEK - O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ PODEJMUJĄC NOWY START? 

Jeżeli uświadomisz sobie, że spadek motywacji to normalna rzecz i wystarczy to przetrwać i przeczekać, to nie zrezygnujesz tak łatwo. Niech zniechęcenie nie stanie się Twoją wymówką, by móc rozstać się ze swoim postanowieniem raz na zawsze.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Niedziela 04.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×