Jak odkryć w sobie radość?

To od nas samych w dużej mierze zależy nasze samopoczucie psychiczne, nasz nastrój. Od tego, jak o sobie myślimy, czy jesteśmy optymistami, czy pesymistami, czy potrafimy cieszyć się drobiazgami, chwilą.

Jak odkryć w sobie radość?

Czasem zapominamy, że optymizm jest najlepszym lekarstwem na stres. Pytanie, czy potrafimy dbać o swoje szczęście? Co robimy, aby być szczęśliwą osobą? Jak pielęgnujemy i podtrzymujemy radość w naszym życiu? Czy wiemy, co sprawia nam przyjemność? Radość, optymizm i poczucie spełnienia można odnaleźć w samym sobie. Jak to zrobić? To nie jest takie trudne. Można zacząć od drobnych zmian. Na przykład od nagradzania się za drobne sukcesy, sprawiania sobie przyjemności pod różnymi pretekstami! Czy wiesz, że pozytywny nastrój możesz wywołać u siebie na przykład jedząc lody? Wpływ na nasze samopoczucie ma słodki smak, który powoduje wzrost poziomu endorfin, tak zwanych „hormonów szczęścia”. To naturalny i prosty sposób na optymizm, energię i poczucie szczęścia na co dzień.

Pamiętaj, że dobry humor należy pielęgnować, podtrzymywać. Świadomie działając możesz wpływać na to jak się czujesz, jaki masz nastrój. Rozpieszczając się jakąś słodką niespodzianką, na przykład pysznym lodem śmietankowym, sięgamy po sprawdzone sposoby na osłodzenie szarej rzeczywistości. Pozytywna samoocena, świadome i konstruktywne działanie oraz optymistyczne myślenie to składniki „przepisu na szczęście”! Polubić siebie to między innymi umieć sprawiać sobie przyjemności, również te drobne! Umieć nagradzać i rozpieszczać siebie to znaczy siebie lubić i doceniać! Wtedy łatwiej być optymistą, pozytywnie myśleć o sobie, być asertywnym, pewniejszym siebie.

Codzienność nas często nie rozpieszcza, ale to nie znaczy, że mamy poddawać się stresowi, rutynie i chandrze! Na początek ważne i pomocne jest dbanie o to, aby cieszyć się chwilą i drobnymi, z pozoru prozaicznymi rzeczami. Tym, że słońce świeci, że możemy z bliskimi osobami spędzić trochę czasu, że możemy sprawić sobie jakąś przyjemność. To od nas samych zależy, czy nasza codzienność jest szara, czy kolorowa. Od tego, czy potrafimy ją sobie osłodzić. Zacznij od pozytywnego myślenia i polubienia siebie. Pomyśl o sobie coś miłego, np.: za co siebie lubisz, za co cenią cię bliscy i spraw sobie jakąś przyjemność. W nagrodę za pozytywne myślenie! Niech to od dziś będzie twój nowy zwyczaj! Codziennie myślę o sobie miło, z sympatią, pozytywnie i funduję sobie za to pyszną nagrodę! Smacznego!

Jak odnaleźć i pielęgnować radość na co dzień?

1.    Codziennie się do siebie uśmiechnij!
2.    Każdego dnia zrób sobie jakąś małą niespodziankę!
3.    Codziennie znajdź czas na odpoczynek, relaks!
4.    Ciesz się chwilą, drobnymi rzeczami!
5.    Codziennie powiedz sobie jakiś komplement!
6.    Codziennie planuj coś przyjemnego na następny dzień! Realizuj to postanowienie!
7.    Wynagradzaj się nawet za drobne sukcesy!
8.    Zacznij każdy dzień od czegoś miłego, przyjemnego!
9.    Otaczaj się pozytywnymi osobami a unikaj tych, którzy wprawiają cię w zły nastrój!
10.  Zrób listę rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność i codziennie wybierz i zrealizuj jedną z nich!


Tekst: Maria Rotkiel, psycholog

Dodał(a): Redakcja , Niedziela 01.05.2011 (aktualizacja: 2011-05-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
szyszka094
ja to jestem chora już na śmiech chyba :D
Dodano: 2011-07-02 22:28:17 Zgłoś nadużycie
pilusx3
uśmiech, to podstawa :)
Dodano: 2011-06-06 16:55:18 Zgłoś nadużycie
Airesa
Codziennie budzę się piękniejsza, ale dziś to już przesadziłam! :) Komplement na środę.
Dodano: 2011-05-25 18:27:24 Zgłoś nadużycie
migotka
Warto być optymistką w życiu:)
Dodano: 2011-05-25 16:08:52 Zgłoś nadużycie
Klaudia
Nie narzekaj! Pamiętaj, że zawsze znajdzie się osoba, która ma gorzej...
Dodano: 2011-05-25 10:45:50 Zgłoś nadużycie
A
optymizm to podstawa;)
Dodano: 2011-05-25 09:50:45 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×