Jak odróżnić nieśmiałość od fobii społecznej?

Obecność ludzi peszy Cię na tyle, że wolisz siedzieć w domu, zamiast wyjść do restauracji czy kina? Zobacz, czy nie cierpisz na fobię społeczną!

fobie.jpg

Kiedyś byłaś pełna energii, a znajomi Cię uwielbiali, jednak ostatnio coraz częściej ich unikasz?Fobia społeczna w równym stopniu dotyka mężczyzn i kobiet. Najbardziej są na nią narażone wrażliwe, emocjonalne osoby. Czasem fobia społeczna zaczyna się objawiać już w okresie dzieciństwa. Na fobię społeczną cierpi 3 % całej populacji. Co ciekawe, większość osób borykających się z tą dolegliwością, zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy i zazwyczaj nie szuka profesjonalnej pomocy... Niektórzy próbują zwalczyć fobię, sięgając po różnego rodzaju środki psychoaktywne. Prowadzi to zwykle do depresji. Kiedy powinnaś zacząć się martwić?

Jeżeli zauważyłaś, że w ostatnim czasie zwyczajne wyjście ze znajomymi staje się dla Ciebie problemem, a w pracy unikasz kontaktu z koleżankami, być może powinnaś poszukać problemu w sobie? Fobia społeczna to bardzo często skutek doświadczonej wcześniej traumy. Być może w Twoim życiu wydarzyło się coś, czego konsekwencje odczuwasz do dziś? W takim przypadku dobrze byłoby skorzystać z pomocy psychologa. Przyjmowane regularnie leki w połączeniu z wizytami u psychologa zazwyczaj pomagają. Jak odróżnić fobię społeczną od nieśmiałości?

Przede wszystkim po tym, jaki wpływ na Twoje codzienne sprawy ma nieśmiałość. Jeżeli zaczęła przeszkadzać Ci w codziennych obowiązkach i utrudnia komunikację z ludźmi (również bliskimi), powinien to być dla Ciebie sygnał ostrzegawczy. Pamiętaj, że korzystanie z pomocy nie jest żadnym wstydem! Nie pozwól aby fobia niszczyła Twoje życie w wielu sferach.

Zdjęcie: iStock Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 16.02.2017 (aktualizacja: 2017-02-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
O nieśmiałości pisałem ostatnio dość sporo. Temat jest bardzo ciekawy, bo nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak nieśmiałość jest popularna, ale mało się o niej mówi.

Ze swojej strony polecam również artykuły:
Z czego składa się nieśmiałość? http://architekturasukcesu.pl/sklada-sie-niesmialosc/

Nieśmiałość, czy wiesz jak zrobić z niej swój atut? http://architekturasukcesu.pl/niesmialosc-atut/
Dodano: 2017-02-16 16:29:06 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×