Jak poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Masz przeprowadzić rozmowę o pracę? To nie lada wyzwanie! Poznaj nasze sprawdzone podczas wielu rekrutacji rady i zrób to perfekcyjnie!

rozmowa o prace.jpg

Rozmowa kwalifikacyjna to stresujący moment nie tylko dla kogoś, kto jest kandydatem na dane stanowisko. Również osoba, która przeprowadza rozmowę, zwłaszcza, gdy nie ma w tym jeszcze wprawy, może się denerwować i zastanawiać, jak powinna się zachowywać i o co pytać. 

Jeśli tym razem to Ty stajesz przed zadaniem przeprowadzenia z kimś rozmowy, która zadecyduje o tym, czy zostanie on przyjęty do pracy - nie martw się!

Poniżej znajdziesz sprawdzone rady, które, zastosowane w życiu, pomogły przyjąć do pracy w naszej redakcji kilka osób!O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Podczas spotkania rekrutacyjnego warto zapytać potencjalnego pracownika o to, dlaczego zdecydował się aplikować na dane stanowisko. Co go motywowało? Dlaczego właśnie o takie stanowisko się ubiegał?

Następnie warto zapytać o jego kwalifikacje - należy sprawdzić, czy to, co będzie mówił, pokrywa się dokładnie z tym, co napisał w swoim curriculum vitae, a także dopytać o szczegóły. 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy też zapytać osobę rekrutowaną o to, co wie na temat miejsca, w którym chce pracować - czy zapoznała się bliżej ze stanowiskiem potencjalnej pracy, z profilem całej firmy? Czy ma wiadomości na temat funkcjonowania w danej branży? 

Warto także zapytać o konkretne umiejętności, które będą potrzebne na stanowisku, o które się ubiega. Czy je posiada? Czy miała już okazję zajmować się czymś podobnym w przeszłości?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto również zapytać osobę, która na rozmowę przyszła, jaką widzi dla siebie ścieżkę rozwoju zawodowego i gdzie widziałaby się za kilka lat oraz jakie są jej oczekiwania finansowe na stanowisku, o które się ubiega. Co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Podczas spotkania musimy przedstawić się osobie rekrutowanej, powiedzieć kim jesteśmy w danej firmie i dlaczego rozmawiamy z daną osobą. Poza tym, trzeba również opowiedzieć osobie rekrutowanej o stanowisku pracy, o które się ubiega - o zakresie potencjalnych obowiązków, godzinach pracy i warunkach socjalnych - w tym o pensji, jaką może otrzymać za pracę. 

Należy także poinformować kandydata na dane stanowisko o tym, jak dalej będzie wyglądał proces rekrutacyjny oraz kiedy i jaką drogą może spodziewać się kontaktu z naszej strony. 

Czego nie robić i nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie należy spoufalać się z osobą, która przyszła na rozmowę oraz pytać o tajemnice zawodowe, zwłaszcza, jeśli wcześniej zatrudniona była u konkurencji. Nie należy pytać również o to, ile zarabiała na poprzednim stanowisku. 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie należy odbierać telefonu, a jeśli zdarzyłoby się, że zadzwoni, należy wyciszyć go i przeprosić za wcześniejsze niewyłączenie go. O co nie wolno pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? 

Przeprowadzając rozmowę kwalifikacyjną nie wolno pytać o życie prywatne osoby, która na rozmowę przyszła. Niekiedy zdarza się niestety, że, gdy rekrutuje się kobiety, pyta się je o plany związane z macierzyństwem lub o to, czy już dzieci posiadają.

Niekiedy, podczas rozmowy o pracę kandydaci są również pytani o swój stan cywilny, jednak należy stanowczo podkreślić, że takie pytania są nieodpowiednie i nie wolno ich zadawać, a kandydat nie ma obowiązku na nie odpowiadać. Dodajmy również, że ta sama zasada tyczy się wpisywania tego zagadnienia w CV - obecnie przyjmuje się, że w swoim życiorysie kandydat nie musi, a według niektórych, nawet nie powinien zamieszczać informacji o swoim stanie cywilnym, a potencjalnego pracodawcy nie powinien on w ogóle interesować. 

zdjęcie: Thinkstock  Dodał(a): Katarzyna Rydz-Korzenecka , Środa 27.07.2016 (aktualizacja: 2016-07-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×