Jak prawidłowo utrzymywać kontakt wzrokowy?

Zapewne wiele z was słyszało, jak ważny w czasie rozmowy jest kontakt wzrokowy, ale czy aby każdy wie dlaczego i jak prawidłowo powinno się go utrzymywać? Mamy dla was kilka informacji na ten temat.

Jak prawidłowo utrzymywać kontakt wzrokowy?

Mowa ciała jest niezwykle ważna w budowaniu wizerunku. Kontakt wzrokowy sygnalizuje szczerość i pewność siebie. Istnieje duża różnica pomiędzy osobą patrzącą w oczy w czasie np. rozmowy, a taką, która niecierpliwie się wierci. Pierwsza okazuje szacunek, a druga wydaje się być niezainteresowana.

Dlatego też ważne jest aby np. podczas przywitania także utrzymywać kontakt wzrokowy. Na początku może to być niezręczne, ale z czasem się do tego przyzwyczaisz.

Bezpośredni kontakt wzrokowy powinien wynosić od 40 do 60 procent trwania całej rozmowy. Jeżeli wynosi mniej niż 40 procent, wtedy sprawiasz wrażenie znudzonej, nieśmiałej albo co gorsza, niegodnej zaufania.
Z drugiej jednak strony sprawdza się także zasada "co za dużo to niezdrowo", ponieważ powyżej 60 procent może oznaczać, że chcesz zastraszyć swojego rozmówcę, albo że mu nie wierzysz.

Pojawia się także pytanie, gdzie kierować ten wzrok. Otóż najlepiej patrzeć się powyżej nosa, pomiędzy oczy.Rady w pigułce

TAK:

1. Kiedy komuś ściskasz dłoń, utrzymuj z nim kontakt wzrokowy.

2. W czasie rozmowy bądź ożywiona, skupiona i potakuj od czasu do czasu, ale uważaj aby tego nie robić mechanicznie, ponieważ zostanie to odkryte i zrobi złe wrażenie.


NIE:

1. Kiedy rozmawiasz, nie rozglądaj się po pomieszczeniu, ponieważ sprawiasz wrażenie znudzonej.

2. Nie wpatruj się bezmyślnie w jakąś rzecz.

3. Głowę trzymaj prosto. Jej przechylanie jest wskazane przy flircie, a nie np. spotkaniu biznesowym.

Zwracacie uwagę na to, czy ktoś utrzymuje z wami kontakt wzrokowy?Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl/"Współczesne maniery"
Foto: Shutterstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Wtorek 10.02.2015 (aktualizacja: 2015-02-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×