Jak przekuć marzenia w plany?

Zapewne co roku przy okazji Sylwestra podejmujesz jakieś postanowienia noworoczne. Tym razem się uda. Odchudzisz się, będziesz częściej ćwiczyć, zaczniesz oszczędzać, rzucisz palenie i więcej czasu będziesz poświęcała sobie. W końcu to już piętnasty rok z rzędu, kiedy tak planujesz – kiedyś w końcu musi się udać!

plany

Oczywiście, bynajmniej nie musi. Nawet więcej – jeśli kolejny raz będziesz próbowała osiągnąć swoje cele i marzenia w taki sam sposób, jak dotychczas, masz w zasadzie gwarancję porażki. W końcu gdybyś dziesięć razy próbowała jakiegoś przepisu na ciasto i za każdym razem wychodził zakalec, uznałabyś zapewne, że to po prostu zły przepis i trzeba coś w nim zmienić, nieprawdaż?

Ciasto i przepis są jednak poza nami i mamy do nich odpowiedni dystans. Dużo trudniej jest, bez odpowiedniego wsparcia, dostrzec takie same, wadliwe przepisy u siebie. A nawet, gdy się już je dostrzeże, nie zawsze wiadomo co z nimi zrobić, jak skorygować je tak, aby wyszło z nich coś dobrego.

Na szczęście, tak jak w gotowaniu istnieją pewne sprawdzone rozwiązania, które warto przyjąć przy przygotowywaniu różnych potraw, tak samo w ulepszaniu własnego życia są pewne zasady, których warto słuchać. Co więc zrobić, by marzenia i postanowienia noworoczne miały szanse się ziścić?

Przede wszystkim zacznij od szczerego zapytania siebie samej, czy marzenia, które pragniesz zrealizować faktycznie dadzą Ci efekty, na których Ci zależy. To zdumiewające jak wiele osób wybiera sobie marzenia, które tak naprawdę mają być drogą do tych rezultatów, na których im zależy. Co gorsza, bardzo często spełnienie marzeń, które sobie wybrali bynajmniej nie gwarantowałoby im zakładanych rezultatów, a często nawet stałoby z nimi w sprzeczności. Dla przykładu, wiele osób zakłada, że gdy będzie bardziej pewnymi siebie, będą też bardziej lubiani. W rzeczywistości, jeśli nie są lubiani, to prawdopodobnie dlatego, że nie potrafią odpowiednio nawiązywać relacji z innymi ludźmi. Jeśli staliby się pewni siebie, wciąż nie umiejąc nawiązywać takich relacji, to byliby po prostu postrzegani jako bardziej aroganccy i nieprzyjemni, a ich wymarzony cel jeszcze bardziej by się oddalił.

Dlatego zastanów się dobrze nad tym, jaki cel ma przynieść Twoje marzenie i czy faktycznie jego osiągnięcie przyniesie taki efekt.

Gdy już to potwierdzisz, poświęć nieco czasu na przygotowanie jak najbardziej konkretnego planu dotarcia do tego celu. To ten etap, na którym odpada najwięcej osób. Lubią sobie pomarzyć o sukcesie, nawet dobrali sobie cel, który faktycznie da im to, czego oczekują, ale gdy przychodzi co do czego, nie są skłonni poświęcić czasu na to, żeby dobrze przeanalizować sytuację i zaplanować kolejne kroki. Zamiast tego albo po prostu marzą nic nie robiąc, albo – co zwykle dużo gorsze – starają się "jakoś" dojść do swojego celu, często nie dostrzegając, że zmierzają w zupełnie innym kierunku.

Dlatego właśnie tak ważne jest, żebyś poświęciła nieco czasu i rozpisała swój cel na poszczególne etapy. Co musisz zrobić i do kiedy? Co potem? Zastanów się nad możliwymi alternatywnymi scenariuszami, nad tym co zrobisz, jeśli jakiś element Twojego planu nie wypali. Im bardziej szczegółowo się rozpiszesz, tym lepiej.

Nie znaczy to oczywiście, że raz rozpisany plan nie może nigdy ulec zmianie. Zwłaszcza w wypadku celów długoterminowych, jakaś zmiana nastąpi niemal zawsze, może okazać się, że cel da się osiągnąć łatwiej, albo inaczej. Jednocześnie, mając konkretny plan dużo łatwiej jest go potem dostosować do nowych warunków, niż w sytuacji, w której dążysz do celu bez planu – wtedy możesz nawet nie zauważyć, że warunki się zmieniły.

Przygotowując plan bardzo istotne jest również to, żeby opierał się on wyłącznie na tym, co Ty możesz zrobić i nad czym masz 100% kontrolę. Nie znaczy to, że nie możesz przewidywać w swoich planach innych ludzi, zawsze jednak powinnaś takie sytuacje ujmować w formie tego, co zależy od Ciebie i tylko od Ciebie. Np. jeśli Twoim celem jest dostać awans, to Twój plan powinien zakładać zrobienie wszystkiego co możesz, by ten awans dostać (np. lepiej pracować, lepiej demonstrować wyniki swojej pracy, doszkolić się, itp.) oraz umówienia rozmowy z szefem n.t. awansu (przy odpowiednim uporze zawsze zdołasz to zrobić). Natomiast nie powinien zakładać, że szef da Ci ten awans, bo nad tym nie masz kontroli. Może się więc okazać, że w tej sytuacji lepszym wyjściem będzie poszukanie pracy w innej firmie, od razu na wyższym stanowisku, w oparciu o wszystko, co przygotowałaś sobie w dążeniu do awansu tu gdzie pracujesz.

Taki rodzaj planowania, w którym skupiasz się na zadaniach które możesz kontrolować, sprawi, że będziesz dużo pewniej sięgać po swoje cele. Łącząc to z dobrym, szczegółowym planem oraz świadomością, że cel który sobie obrałaś faktycznie da Ci to czego pragniesz, szybko odkryjesz, że tym razem marzenia nie pozostały w sferze fantazji, a przemieniły się w rzeczywistość.

Tekst: Artur Król - psycholog.coach
Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Marzenia się spełniają

Program na sukces zawodowy

Obudź swój umysł


Dodał(a): Katarzyna Szuwara , Piątek 17.02.2012 (aktualizacja: 2012-02-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×