Jak przetrwać związek na odległość?

Istotą budowania więzi jest wspólne tworzenie codzienności i zapamiętywanie wyjątkowych chwil, które tworzą historię związku. Dlatego dla większości osób ma sens tylko taka relacja, która dzieje się „tu i teraz”. A co z osobami, które kochają na odległość? Czy mają szansę przetrwać razem mimo dzielących ich kilometrów?

Miłość nie zna granic… czyli związek na odległość

Jak przetrwać związek na odległość?

Wydaje się, że nie ma nic przyjemniejszego niż budzić się i zasypiać u boku ukochanej osoby, trzymać się za ręce,  przytulać się do siebie, wspólnie odpoczywać po długim dniu. A jednak okazuje się, że niektórzy decydują się na związek, w którym partnerów dzielą  setki, a nawet tysiące kilometrów. Rzeczywistość w takim układzie jest pełna wyzwań - tęsknoty, samotnych wieczorów, przeżywanych zwątpień.

Dlatego nierzadko na czatach i forach dyskusyjnych pojawiają się pytania - ja mieszkam w miejscowości X a mój najdroższy w miejscowości Y. Czy taki związek ma szansę przetrwać?

Miłość via Internet
Wraz z pojawieniem się Internetu, komunikatorów, portali randkowych związki na odległość stały się częstszym zjawiskiem. Najpierw atrakcyjna fotka budzi zainteresowanie, potem okazuje się, że macie o czym rozmawiać, a za chwilę łączy Was już niemal wszystko, poza… kodem pocztowym.

Czy to ma sens?
Tak, jeśli oboje traktujecie ten etap związku jako przejściowy i macie zamiar w jakiejś (najlepiej określonej) przyszłości podjąć decyzję o rozpoczęciu wspólnego życia. Dla osób o wykształconej potrzebie bliskości i pragnących związku, odległość nie stanowi prawdziwej przeszkody w budowaniu relacji.

Nie, jeśli jedno z Was obawia się zaangażowania i fizyczna odległość jest dla niego niezbędnym bezpiecznikiem.
Oczywiście zdarza się, że osoba obciążona traumą za skutek przykrych doświadczeń (przemoc, zdrada itp.)  odzyskuje poczucie bezpieczeństwa i ponownie wchodzi w bliską relację. Czasem jednak lęk uniemożliwia ponowne związanie się a dystans jest utrzymywany. Taki związek nie prowadzi do zacieśnienia więzi.

Również nie, jeśli jedno z Was wykorzystuje odległość by bez konsekwencji urozmaicić sobie życie, szuka namiastki romantyzmu, odskoczni od stałego związku, który toczy się siła inercji i nie dostarcza już emocji.

Przeczytaj też porady, jak wyleczyć złamane serce!


Wybór czy konieczność
Czasem związki na odległość są wynikiem okoliczności. Jedna z osób wyjeżdża za granicę lub do innego miasta w związku z możliwością większych zarobków lub lepszych perspektyw dla kariery. Partner zostaje w dotychczasowym miejscu zamieszkania.  
Plusem takiej sytuacji jest fakt, że para ma już wspólną historię, nierzadko lata stażu partnerskiego, czasem wspólne mieszkanie, dzieci.  Wyjazd jednej ze stron ma charakter tymczasowy.
Jednak nowa sytuacja i związane z nią niewygody stanowią próbę dla obu osób. Samotność, konieczność zmiany stylu życia wywołują frustracje. Czasem brak możliwości kontrolowania partnera nasila zazdrość, niepewność.
Dlatego osoby, które podejmują taką decyzje powinny opierać ją na obopólnym zaufaniu. Tylko ono jest w stanie sprawić, że rozłąka nie będzie bolała.

Razem ale osobno
Warto dodać, że istnieje jeszcze jeden model związków na odległość. Został on niedawno wyodrębniony przez socjologów i nazywany -  modelem LAT - Living Apart Together. W takim związku oboje partnerzy, z reguły samotnicy i indywidualiści, świadomie decydują się na relację, w której żyją w oddzielnych mieszkaniach, położonych często dla wygody blisko siebie - ale osobnych. Zachowują dzięki temu autonomię i swoją przestrzeń. Nie rezygnują z przyzwyczajeń, nie muszą godzić się na kompromisy, jakich wymaga przebywanie ze sobą non stop. Przebywają razem kiedy oboje tego pragną, a gdy potrzebują samotności i swobody powracają do swoich światów.

Nas jednak najbardziej interesują osoby, dla których bycie z dala od siebie, jest tylko etapem a nie sposobem na życie.


Zobacz też: 5 zakazanych rzeczy na pierwszej randce

118728206.jpg


Jak utrzymać związek na odległość?
Jeśli wasz związek ma przyszłość, lecz mimo to przez jakiś czas musicie pogodzić się z rozłąką, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą wam w utrzymaniu lub budowaniu bliskości.

1. Szczera komunikacja – rozmawiajcie jak najczęściej. Opowiadajcie sobie o tym, co jest dla Was ważne tak, aby obie strony miały poczucie, że uczestniczą w codziennym życiu partnera, że znają jego cele. To nie powinno jednak oznaczać nadmiernie częstego dzwonienia i wypytywania, które sprawia wrażenie, że naturalne zainteresowanie przeradza się w próbę kontroli.

2. Ujawniajcie swoje emocje, dzielcie się przeżyciami. Udzielajcie sobie emocjonalnego wsparcia. Starajcie się aby parter znał wasze uczucia, nawet jeśli jest to zazdrość lub niepewność. Otwartość najbardziej zbliża. Nie manipulujcie sobą wzajemnie pragnąc aby to partner był zazdrosny.

3. Miejcie wspólne rytuały. Nie możecie budzić się w jednym łóżku? Trudno. Mówcie sobie dzień dobry i dobranoc choćby sms-em. Rytuały nie powinny zamieniać się w sztywne reguły. Jeśli on/ona zaśpi rano i spóźni się ze swoim „dzień dobry” nie warto od razu panikować i dociekać, co się za tym kryje.

4. Ożywiajcie Waszą relację robiąc sobie miłe niespodzianki takie jak prezenty, przyjazdy, czułe smsy itp. Niech odległość nie usypia dynamiki związku. Niezapowiedziany przyjazd nie powinien jednak przypominać policyjnego nalotu, którego celem jest nakrycie partnera na czymś zakazanym.

5. Flirtujcie. Nawet przez telefon lub Skype można wyczarować erotyczną atmosferę. Niech więc wieczorne rozmowy nie dotyczą tylko cieknących kranów lub potyczek z szefem. Taki flirt powinien być niewymuszony. Nie musisz biec do fryzjera przez video rozmową.

6. Ustalcie zasady. W związku, który z definicji opiera się na zaufaniu, warto ustalić jasne zasady, granice wolności, to co oboje uważacie za dopuszczalne a co nie. Brak takich ustaleń może generować dodatkowe, niepotrzebne problemy.

7. Miejcie swoje życie. To, że mieszkacie osobno sprawia, że każde z was ma  swoje miejsca i swoich znajomych oraz przyjaciół. Akceptujcie życie towarzyskie partnera i prowadźcie własne. To sprawia, że samotność jest mniej odczuwalna. Ograniczanie tych kontaktów może przynieść dyskomfort a w rezultacie odwrotny skutek – zmniejszenie zadowolenia i osłabienie relacji.

8. Planujcie przyszłość. Warto sprecyzować plany na najbliższe tygodnie i miesiące. Mając ustalone daty spotkań będziecie cieszyć się nimi już wcześniej. Pojawią się  też pomysły na wspólne spędzenie tego wyjątkowego czasu.  Brak planów zwiększa niestabilność, tęsknotę i zmniejsza komfort bycia w związku na odległość.

Życzę Wam szybkiego zmniejszenia dzielącego Was dystansu.

Autor: Joanna Godecka

sympatia_logotyp.jpg

Foto: Thinkstock


Dodał(a): Wiktoria Jakubowska , Środa 26.09.2012 (aktualizacja: 2012-09-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Anonim
no nie zawsze,ale jak uczucie jest trwałe to kto wie :)
Dodano: 2012-10-20 11:39:37 Zgłoś nadużycie
Anonim
związek na odległość to spore wyzwanie...nie zawsze sie udaje
Dodano: 2012-09-27 22:13:02 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×