Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Dowiedziałam się, że zostanę mamą. Mam już jedno dziecko, 3 letniego chłopca. Nie chciałabym, aby był zazdrosny lub co gorsza poczuł się odrzucony. Co powinnam zrobić?

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?Dla wielu dzieci pojawienie się rodzeństwa jest trudne. Na szczęście, rodzice mogą zrobić wiele, by najpierw oswoić dziecko z tą wiadomością, a później włączyć w opiekę nad noworodkiem i zadbać o dobre samopoczucie starszaka.

Szczęśliwy jedynak? Kliknij i przekonaj się, czy rzeczywiście tak jest!

Trzylatkowi można już wytłumaczyć, że jest Pani w ciąży, że za jakiś czas pojawi się jego siostrzyczka czy braciszek. Możecie Państwo podkreślać jaki ważny się stanie po pojawieniu się dziecka na świecie -  w końcu będzie starszym bratem. Będzie mógł opiekować się maluszkiem, pokazywać mu/jej różne rzeczy, uczyć tego, co już sam umie. Ważne, by podkreślić, a później także pokazać, że synek jest bardzo istotny dla Państwa i że nie zmieni się to po pojawieniu się rodzeństwa, mimo, że dojdą kolejne obowiązki.

Kliknij i dowiedz się, o co rywalizują ze sobą siostry!

Po narodzinach dziecka zapewne będziecie mieć Państwo mniej czasu dla syna. Możecie Państwo jednak zadbać o to, by nie poczuł się odsunięty. Możecie Państwo włączyć go w opiekę nad noworodkiem i chwalić go za to jak pomocny jest (na przykład "bardzo ci dziękuję za znalezienie bluzeczki dla siostrzyczki / braciszka"). Nie powinno jednak dojść do sytuacji, gdy dziecko ma obowiązek opiekować się swoim młodszym rodzeństwem, a zaniedbywane są jego potrzeby. Warto było by też wyznaczyć czas tylko dla niego.

Kliknij i dowiedz się, jakimi sposobami dziecko chce zwrócić na siebie uwagę rodziców!

Wyjście na plac zabaw
tylko z mamą czy pójście do kina wyłącznie z tatą daje starszemu dziecku pewność, że nadal jest kochany i ważny dla rodziców. Dodatkowo, bardzo często zdarza się, że rodzina ma tendencje do zachwycania się tylko najmłodszym. Aby tego uniknąć, możecie Państwo w rozmowie z innymi chwalić synka, głośno mówić o jego zdolnościach czy osiągnięciach.

Jestem pewna, że poradzicie sobie Państwo z tym niełatwym zadaniem jakim jest łączenie opieki nad dwójką dzieci.Marta Kołacka
Ekspert MilionKobiet.pl

Marta Kołacka

seksuolog, psycholog
Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Poniedziałek 24.09.2012 (aktualizacja: 2012-09-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×