Jak rozmawiać z dzieckiem o używkach w czasie wakacji?

Okres wakacyjny , wyjazdy i towarzystwo rówieśników może sprzyjać próbowaniu "nowości" i eksperymentowaniu z używkami wśród osób młodych. O czym rodzice powinni pamiętać?

Jak rozmawiać z dzieckiem o eksperymentowaniu z używkami w czasie wakacji?

Zanim podejmiemy rozmowę ze swoim dzieckiem, warto najpierw zadać sobie pytania: na ile znam swoje nastoletnie dziecko? Co wiem o jego potrzebach, o jego poglądach, wątpliwościach? Kiedy ostatni raz rozmawiałem z nim o jego sprawach? Ile czasu poświęcam mu w tygodniu? Kim są jego koledzy, koleżanki? Czy ich znam? Czy kiedykolwiek dzieliłem się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami z czasów młodości?

Zobaczcie także: Jak wybrać wakacyjny wyjazd dla dziecka?

Pamiętajmy - dobrej relacji opartej na szacunku i zaufaniu nie buduje się w ciągu kilku dni. Będąc rodzicami musimy zawczasu myśleć perspektywicznie, przewidywać, że wraz z wiekiem dziecka będą pojawiać się w jego życiu nowe obszary, więc trzeba wcześniej i to nie jednokrotnie, przekazywać mu swoje wartości, swoją filozofię życiową, interesować się jego sprawami.

W dobie internetu nasze dzieci bardzo często dysponują rozległą wiedzą o różnego rodzaju używkach. Dobrze więc byśmy i my sięgnęli po tę wiedzę, stając się być partnerem w rozmowie. Ważne abyśmy występowali z pozycji troski, a nie nakazów i gróźb.

Zobaczcie także: Dzieci palaczy znacznie częściej mają problemy z sercem?


Wakacje to szansa by pobyć z dzieckiem sam na sam i w stu procentach dać mu swój czas. W czasie rozmów bądźmy szczerzy, i jeśli czegoś na temat używek nie wiemy, powiedzmy to wprost i wspólnie z dzieckiem poszukajmy odpowiedzi. Taka postawa ułatwia poruszanie trudniejszych tematów.

Z drugiej strony – jeśli mamy sprecyzowane stanowisko w pewnych kwestiach - stawiajmy jasne granice i bądźmy konsekwentni w ich egzekwowaniu. To nie jest łatwe, ale potrzebne i daje nastolatkowi poczucie bezpieczeństwa i rozumienia obszaru, po którym się porusza. W razie jakichkolwiek wątpliwości – nie wahajmy się zasięgnąć porady u specjalisty.

Tomasz Pawłowicz
instruktor terapii uzależnień
Certyfikat ukończenia specjalistycznego szkolenia
w dziedzinie terapii i rehabilitacji uzależnionych od narkotyków,
14 lat pracy z osobami uzależnionymi

Ośrodek Psychoterapii i Terapii Uzależnień OLCHA
www.olcha.waw.pl

Zobaczcie także:Foto: Shutterstock


Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 25.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×