Jak sprawdzić, czy dziecko bierze narkotyki?
Witam, niepokoi Panią zmiana zachowania córki. Martwi się Pani, że zmiana ta może wynikać z sięgania po środki psychoaktwyne.
Zaniepokoiło Panią, że córka stała się nerwowa, zmieniła
styl ubierania się, rzadziej spędza z Państwem czas. Czasem rzeczywiście takie zmiany wynikają z eksperymentów z narkotykami. Znacznie częściej wymienione przez Panią zmiany wynikają z okresu dojrzewania.
Kliknij i dowiedz się, w jaki sposób skutecznie uwolnić się od zazdrości!Stereotypowo przypisuje się nastolatkom, że są nerwowe, wybuchowe i chwiejne emocjonalnie. Każdy przechodzi okres dojrzewania nieco inaczej, ale faktycznie większa nerwowość i chwiejność jest zauważalna u dorastających niż u dzieci czy dorosłych. Jest to całkowicie normalne i naturalne. W znacznej mierze wynika z dojrzewania układu nerwowego i hormonalnego młodego człowieka.
Pani córka zmieniła sposób ubierania się. Eksperymentowanie ze swoim wyglądem, z kolorem włosów,
makijażem czy doborem garderody jest naturalnym elementem okresu dojrzewania. Młodzi ludzie bywają bardzo spontaniczni, wręcz czasem lekkomyślni w swoim podejściu do wyglądu, z drugiej strony jednak jest im to potrzebne do określenia siebie, zbudowania spójjnego wizerunku w przyszłości oraz określenia swojej tożsamości.
Kliknij i przeczytaj o ulubionych pozycjach seksualnych!Zaniepokoiło Panią, że Pani córka nie spędza z Państwem tak dużo czasu jak do tej pory, że wybiera
samotność. Odsuwanie się od rodziców także jest normalnym zachowaniem w okresie nastoletnim. Młody człowiek potrzebuje odsunąć się od rodziców by móc wykształcić swoją niezależność i samodzielność. Zdaję sobie sprawę, że dla troskliwych i kochających rodziców odsunięcie się dziecka jest trudne do zaakceptowania, niestety jest nieodłącznym elementem dorastania.
W opisie zachowania Pani nastoletniej córki nie ma nic niepokojącego, natomiast zdaję sobie sprawę, że w tak krótkiej wiadomości może być trudne przekazanie wszystkiego, co budzi
niepokój. Zaniepokojenie powinny wywołać nagła zmiana towarzystwa, zwiększona agresywność lub senność, natomiast poważne obawy zaobserwowanie powiększonych źrenic, śladów po wkłuciu, kradzież pieniędzy z domu lub popadanie w konflikty z prawem. Jeśli ma Pani poważne wątpliwości odnośnie trzeźwości swojego dziecka, może Pani poprosić ją o zrobienie testów na obecność narkotyków w moczu. W aptekach dostępne są testy wykrywające najpopularniejsze środki psychoaktywne.
Ekspert MilionKobiet.pl
Marta Kołacka
seksuolog, psycholog
Dodaj komentarz
Wszystkie komentarze (1)
W sumie to chyba prostsze rozwiązanie niż od razu psychiatra, psycholog itd - bo jeśli dziecko bierze, to z jakiegoś buntowniczego powodu a wysyłanie go do kogoś "od czubków" może jeszcze bardziej ten bunt nasilić.