Jak sprawdzić, czy dziecko bierze narkotyki?

Moja 16-letnia córka coraz częściej woli przesiadywać w swoim pokoju, niż spędzać czas wspónie ze mną i moim mężem. Stała się nerwowa i zmieniła sposób ubierania się. Boję się, że zaczęła brać narkotyki. W jaki sposób mogę to sprawdzić?

Jak sprawdzić, czy dziecko bierze narkotyki?

Jak sprawdzić, czy dziecko bierze narkotyki?Witam, niepokoi Panią zmiana zachowania córki. Martwi się Pani, że zmiana ta może wynikać z sięgania po środki psychoaktwyne.

Zaniepokoiło Panią, że córka stała się nerwowa, zmieniła styl ubierania się, rzadziej spędza z Państwem czas. Czasem rzeczywiście takie zmiany wynikają z eksperymentów z narkotykami. Znacznie częściej wymienione przez Panią zmiany wynikają z okresu dojrzewania.

Kliknij i dowiedz się, w jaki sposób skutecznie uwolnić się od zazdrości!

Stereotypowo przypisuje się nastolatkom, że są nerwowe, wybuchowe i chwiejne emocjonalnie. Każdy przechodzi okres dojrzewania nieco inaczej, ale faktycznie większa nerwowość i chwiejność jest zauważalna u dorastających niż u dzieci czy dorosłych. Jest to całkowicie normalne i naturalne. W znacznej mierze wynika z dojrzewania układu nerwowego i hormonalnego młodego człowieka.

Pani córka zmieniła sposób ubierania się. Eksperymentowanie ze swoim wyglądem, z kolorem włosów, makijażem czy doborem garderody jest naturalnym elementem okresu dojrzewania. Młodzi ludzie bywają bardzo spontaniczni, wręcz czasem lekkomyślni w swoim podejściu do wyglądu, z drugiej strony jednak jest im to potrzebne do określenia siebie, zbudowania spójjnego wizerunku w przyszłości oraz określenia swojej tożsamości.

Kliknij i przeczytaj o ulubionych pozycjach seksualnych!

Zaniepokoiło Panią, że Pani córka nie spędza z Państwem tak dużo czasu jak do tej pory, że wybiera samotność. Odsuwanie się od rodziców także jest normalnym zachowaniem w okresie nastoletnim. Młody człowiek potrzebuje odsunąć się od rodziców by móc wykształcić swoją niezależność i samodzielność. Zdaję sobie sprawę, że dla troskliwych i kochających rodziców odsunięcie się dziecka jest trudne do zaakceptowania, niestety jest nieodłącznym elementem dorastania.

W opisie zachowania Pani nastoletniej córki nie ma nic niepokojącego, natomiast zdaję sobie sprawę, że w tak krótkiej wiadomości może być trudne przekazanie wszystkiego, co budzi niepokój. Zaniepokojenie powinny wywołać nagła zmiana towarzystwa, zwiększona agresywność lub senność, natomiast poważne obawy zaobserwowanie powiększonych źrenic, śladów po wkłuciu, kradzież pieniędzy z domu lub popadanie w konflikty z prawem. Jeśli ma Pani poważne wątpliwości odnośnie trzeźwości swojego dziecka, może Pani poprosić ją o zrobienie testów na obecność narkotyków w moczu. W aptekach dostępne są testy wykrywające najpopularniejsze środki psychoaktywne.Marta Kołacka

Ekspert MilionKobiet.pl

Marta Kołacka

seksuolog, psychologDodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Poniedziałek 22.04.2013 (aktualizacja: 2013-04-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
elabarbara
Narkomania to straszna choroba, i bez odpowiedniej pomocy nie da się wyleczyć. Takie leczenie od narkotyków tylko pod opieką specjalistów. Dlatego warto zgłosić się do Ośrodka Terapii Tratwa w Wiśle. Warto wspierać taką osobę i tłumaczyć ze jest uzależniona, i sama sobie nie poradzi. Od tego są najbliżsi.
Dodano: 2018-10-03 09:11:55 Zgłoś nadużycie
klaja20
Eunice, moim zdaniem się mylisz. Co Ci da samodzielny test? Jedynie się upewnisz, czy dziecko zażywa narkotyki, czy nie. To jednak nic nie znaczy, w żadnym razie nie jest Twoim sukcesem, Będziesz musiała je "zaciągnąć" do ośrodka takiego jak Szansa na Wolność i tak i tak.. Podejrzewam, że w takim przypadku nie uda Ci się jedynie poprosić, czy nakłonić dziecka na podjęcie leczenia. Jak sama wspominasz, to buntowniczy okres i dzieci na ogół nie myślą racjonalnie w mojej ocenie. Prawdziwi terapeuci, z powołaniem i doświadczeniem nie odstręczą dziecka od pomocy. Raczej je do niej zachęcą.
Dodano: 2018-09-17 10:10:50 Zgłoś nadużycie
Eunice
Mam nadzieję, że nigdy nie stanę przed takim dylematem, ale ostatnio jak oglądaliśmy na http://alko-maty.pl/ urządzenia do badania zawartości procentów we ktwi, to widziałam, że mają tez jednorazowe testy narkotykowe - można coś takiego nabyc i po prostu jak nas niepokoją jakieś stany dziecka, to wykorzystac i sprawdzić.
W sumie to chyba prostsze rozwiązanie niż od razu psychiatra, psycholog itd - bo jeśli dziecko bierze, to z jakiegoś buntowniczego powodu a wysyłanie go do kogoś "od czubków" może jeszcze bardziej ten bunt nasilić.
Dodano: 2015-06-15 09:58:47 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×