Jak uwolnić się od lęku przed prowadzeniem samochodu?

Też masz ten problem? Sprawdź, co możesz zrobić!

ThinkstockPhotos-78740447.jpg

Zrobiłaś prawo jazdy i po odebraniu go z Wydziału Komunikacji nie masz odwagi wsiąść do auta? A może minęło już kilka lat od czasu, gdy to zrobiłaś, jednak czujesz zimny pot na plecach, gdy ktoś wskazuje Ciebie jako kierowcę? Dyskomfort psychiczny za kółkiem pojawia się w momencie, gdy nagle przestajemy mieć bufor bezpieczeństwa obok siebie w postaci instruktora. Niektórzy zwyczajnie nie są na to przygotowani, mimo świadomości, że po zdanym egzaminie będzie się samodzielnym kierowcą.

Zobacz też: Poznaj go po kierownicy! 


Prawdziwym problemem jest tzw. amaksofobia, czyli strach przed wypadkiem. Przeważnie jest on skutkiem własnych doświadczeń bądź bycia świadkiem takiego wydarzenia, czasami nawet amaksofobia pojawia się nawet wtedy, gdy w wypadku uczestniczyli nasi bliscy bez nas.


Co w takim wypadku można zrobić? Przede wszystkim nie porzucać prób - prawda jest taka, że do jazdy zwyczajnie można się przyzwyczaić i trzeba samemu przełamywać strach. Szczególnie, gdy towarzyszy nam wtedy, gdy od dłuższego czasu nie praktykowaliśmy tej czynności. Zacznij od krótkich tras, a po pewnym czasie wydłużaj trasę. Jeśli sama czujesz się niepewnie, poproś o pomoc kogoś bliskiego. Uważasz, że dobrze by było wrócić na plac? To bardzo błędne myślenie - niczego się nie nauczysz bez obecności innych aut na drodze. Tym bardziej nie wybieraj parkingów, one nawet nie przypomną Ci podjazdu pod górkę. Będzie to zmarnowany czas.

Polecamy: O czym warto pamiętać kupując pierwszy samochód? 


Jeśli jednak nadal masz opory by kierować - poszukaj testów psycho-fizycznych w internecie, które dadzą Ci odpowiedź czy faktycznie masz podstawy by czuć się aż tak źle. Przy pozytywnym wyniku, powinnaś dostać wręcz skrzydeł do kontynuowania praktyk! Pamiętaj, że pewność na drodze to wypadkowa trzech rzeczy: doświadczenia, rozsądku i ciągłego praktykowania. 


Źródło: Wikihow, kobietaiauto

Zdjęcie: Thinkstock


Dodał(a): Anna Guzek , Poniedziałek 28.03.2016 (aktualizacja: 2016-03-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×