Jak zorganizować przyjęcie?

Często zastanawiamy się co wypada, a co nie. Jak się zachować przy stole, jak się powitać czy ubrać. Co mieści się w obrębie dobrego wychowania? Po czym rozpoznać kulturalnego człowieka? Sposób wysławiania się, ruchy, mimika, gesty mogą nam powiedzieć wiele o drugiej osobie. Niestety, wśród przedmiotów nauczania początkowego nie widnieje taki, na którym maluchy uczyłyby się podstawowych zasad etyki. Nic straconego! Przedstawiamy rady, które przydadzą wam się do obcowania z ludźmi i pomogą uniknąć pośmiewiska! Na początek zasady używania sztućców!

Savoir vivre - czyli dobre maniery

Savoir vivre - czyli dobre maniery. Jak zorganizować przyjęcie?


Przygotowując przyjęcie, czy spotkanie rodzinne powinniśmy zawsze przestrzegać pewnych zasad. Czysty obrus, serwetki, ładne kieliszki. Cała zastawa powinna pochodzić z jednego kompletu i być nienagannie usytuowana na stole. Nie przesadzajmy z dekoracją.

Owszem mały bukiet ładnie wygląda, ale unikajmy wielkich wazonów, które będą utrudniać spożywanie posiłku i zasłaniać gościom rozmówców z przeciwległej strony stołu. Powinniśmy zadbać o to, aby gościom było wygodnie. Żeby każdy miał wystarczająco dużo miejsca przy stole i starać się posadzić znajomych tak, aby obok siebie mieli ludzi o podobnych zainteresowaniach, w podobnym wieku. Unikniemy w ten sposób niezręcznej ciszy i nudy przy stole.

Wróćmy do sztućców: układamy je koło talerza podstawowego według kolejności ich użycia. Zaczynamy od zewnętrznej strony i idziemy w stronę talerza. Zachowujemy tutaj zasadę 1 centymetra. Tą odległość powinniśmy zachować od talerza podstawowego, krawędzi stołu oraz między sztućcami. Talerze głębokie stawiamy na płaskich.   

 • Po prawej stronie ustawiamy noże i łyżki. Po lewej- widelce.
 • Jeżeli posiłek rozpoczynamy od zupy, to pierwsza z prawej strony talerza powinna leżeć łyżka.
 • Łyżki i widelce kładziemy grzbietami w dół.
 • Noże układamy ostrzem zwróconym w lewą stronę.
 • Mała łyżeczka powinna znajdować się przed talerzem, i być ułożona równolegle z brzegiem stołu.
 • Talerzyk deserowy, o ile miejsce na stole nam na to pozwala,  leży na lewo od talerza podstawowego.
 • Kieliszki stoją na prawo od talerza. Jeżeli potrzebujemy kilku sztuk to układamy je od strony prawej do lewej według kolejności spożywania napojów.

Kliknij i przeczytaj: Partner zbyt blisko związany z rodzicami!

Jeśli chodzi o gorące napoje, to filiżanki i spodki do kawy stawia się na prawo od talerzyka deserowego. Łyżeczka leży po prawej stronie filiżanki, na spodku. Wystrzegamy się wkładania łyżeczki do filiżanki lub też oparcia jej o spodek i stół.  
Serwetki na stole zazwyczaj układa się po lewej stronie nakrycia. Ładnie złożona serwetka może również stać lub być złożona na talerzu.

Ułożenie sztućców po skończonym posiłku

Tą zasadę powinien znać każdy. Ułatwia ona pracę gospodyni oraz kelnerom i pozwala uniknąć nieporozumień.

 • Jeżeli przerywamy posiłek, to krzyżujemy sztućce na talerzu, w taki sposób, aby nóż leżał ostrzem w lewo. Nad nim kładziemy widelec, grzbietem w dół, lub w górę.
 • Jeśli natomiast przerywamy jedzenie zupy, to pozostawiamy łyżkę w półmisku.
 •  Po zakończeniu posiłku. Widelec i nóż kładziemy równolegle tak aby tworzyły z krawędzią stołu kąt 45 stopni
 • Łyżkę, kładziemy natomiast na talerz, który stanowi podstawkę.

  Na koniec jeszcze kilka przydatnych informacji:
  Gospodarze powinni witać gości jednakowo serdecznie i starać się pogawędzić z każdym z nich. Muzyka nie może być zbyt głośna i przeszkadzać w rozmowie. Nakrycie można sprzątnąć dopiero wtedy, kiedy gość zasygnalizuje sztućcami, że skończył posiłek.

  Zobacz przepis na pyszny deser!

  Goście natomiast powinni zachowywać się kulturalnie, tzn. nie mówić z pełnymi ustami i nie gestykulować ze sztućcami w rękach. Kieliszki należy chwytać za nóżkę, a serwetkę z materiału rozłożyć na kolanach. Jeżeli nie jesteście pewni, którego sztućca powinniście użyć- obserwujcie innych!


  Miałyście jakieś ciekawe wpadki przy stole, którymi chciałybyście się z nami podzielić i pomóc uniknąć zażenowania innym?!


  Źródło: MilionKobiet.pl

  Foto: ThinkstockDodał(a): Joanna Szczepan , Piątek 22.02.2013 (aktualizacja: 2013-02-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×