Jak zrealizować noworoczne postanowienia?

W jaki sposób zmobilizować się do zrealizowania postanowień noworocznych? Skorzystaj z porad przygotowanych przez naszego eksperta!

Jak zrealizować noworoczne postanowienia?

Jak zrealizować noworoczne postanowienia?Rzeczywiście, bardzo często robimy postanowienia noworoczne, które z czasem rozmywają się i stają się wyłącznie czczymi życzeniami. Wbrew pozorom, wcale nie jesteśmy skazani na porażkę, gdy robimy założenia na kolejny rok. Możemy wprowadzić je w mądry, stopniowy, ale skuteczny sposób, czyli:

1.    Spisanie wszystkich swoich celów – rozpisanie ich sprawia, że łatwiej jest o nich pamiętać, zaplanować i urzeczywistnić.
2.    Wybranie najlepszej drogi realizacji – powszechnym błędem jest stosowanie sposobów, które sprawdziły się u innych, ale nie są dostosowane do danej osoby. Na przykład wybranie joggingu jako sposobu na dbanie o swoją formę sprawdzi się, jeśli ktoś lubi biegać. Jeśli od zawsze unikało się biegania, z całego serca nienawidzi się lekkiej atletyki, to nie ma szans, by ktoś o takich preferencjach wstawał codziennie o godzinę wcześniej by pobiegać.
3.     Małe kroczki – rozbicie swoich celów na małe, ale realne do osiągnięcia kroki sprawia, że cel staje się możliwy do osiągnięcia. Nie da się nauczyć języka obcego w ciągu jednego dnia, ale zapamiętanie pięciu słów dziennie jest wykonalne nawet dla bardzo zapracowanej osoby.
4.    Bez pośpiechu – wiemy, że wykształcenie nawyku zajmuje około trzech miesięcy systematycznego powtarzania. Po tym czasie zachowanie staje się praktycznie automatyczne.


Jak budować pozytywną samoocenę?


5.    Od kiedy - opanowanie jednej czynności w kwartale jest efektywniejsze niż uczenie się paru umiejętności na raz. By nie zapomnieć o oczekujących, można zaznaczyć daty rozpoczęcia ich rozpoczęcia w kalendarzu.
6.    Zobowiązanie – dodatkowe zobowiązanie się czy opowiedzenie innym o swoich postanowieniach sprawia, że odczuwa się dodatkową, zewnętrzną motywację. Niezręcznie przecież przyznać się przed przyjaciółką, że wycofało się z realizacji swoich planów.
7.    Nagradzanie się – nie zawsze efekty swojej pracy widzimy od razu. Kiedy na rezultaty trzeba poczekać, można nagrodzić się w inny sposób. Pochwalenie się, sprawienie sobie drobnego upominku czy małej przyjemności pomaga utrzymać motywację do dalszych starań.

TEST: Jaka jest Twoja samoocena?

8.    Wyrozumiałość – dla wielu starania kończą się w momencie pierwszej porażki. Powiedzmy sobie szczerze – wpadki zdarzają się, czasem są wręcz nieuniknione. Mały błąd nie oznacza jednak, że wszystko stracone. Zapalenie jednego papierosa nie oznacza, że parę miesięcy bez palenia przepadło i trzeba wrócić do nałogu.
9.    Pomoc specjalisty – zdarza się, że mimo wysiłków i szczerszych chęci, nie udaje się wytrwać w postanowieniu. Zamiast załamywać się, warto skorzystać z pomocy odpowiedniego specjalisty. Lekarz, dietetyk, psycholog, trener mogą podpowiedzieć skąd bierze się problem i jak go rozwiązać.


Firmowym szczurkom mówimy NIE!

Firmowym szczurkom mówimy NIE!

Naprawdę, najtrudniej jest zacząć. W Nowym Roku życzę więc realistycznego planowania swoich zamierzeń i wytrwałości w początkowym wprowadzeniu ich w życie.


Marta Kołacka
Ekspert MilionKobiet.pl

Marta Kołacka

seksuolog, psycholog
Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Czwartek 10.01.2013 (aktualizacja: 2013-01-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×