Jaki wpływ na nasze samopoczucie mają wakacje?

Kiedy dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze i mamy coraz większą ochotę na łapanie promieni słonecznych, to znak, że nadeszło lato, które pobudza… do życia! Najnowsze badanie marki Durex pokazało, że aż 2/3 z nas właśnie latem czuje się szczęśliwsza, a 4 na 10 osób przyznaje, że czas wakacji wyzwala w nich dodatkowe pokłady energii .

Jaki wpływ na nasze samopoczucie mają wakacje?

Gdy tylko pojawia się słoneczna aura, pojawia się w nas Efekt Letniego Pobudzenia – całkowicie naturalny zastrzyk pozytywnych uczuć.

Jak motywujemy się do działania?


Myślimy o pikniku na łonie natury, sączeniu kolorowych napojów, tworzeniu wakacyjnych playlist, szaleństwie na muzycznych festiwalach czy kąpielach na basenie. Grill z przyjaciółmi już na nas czeka, podobnie jak długie rozmowy w restauracyjnych ogródkach – zachód słońca w końcu przychodzi później niż zwykle!
Nie tylko wyniki badania Durex wskazują, że letnie miesiące budzą w ludziach chęć działania. Także wiele innych publikacji przedstawia naukowe wytłumaczenia niezwykłego wpływu tej pory roku na to, że czujemy się lepiej i czujemy… więcej!

Zobaczcie także: Piosenki na wakacje 2015, które wypada znać

Kolorowe wspomnienia


Psychologowie z Uniwersytetu w Michigan odkryli, że letnia pogoda nie tylko ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie, ale także potrafi dodać kolorów naszym wspomnieniom. Co więcej, pobudza nas także do kreatywności. Jak wskazują badania, aby poczuć efekty, powinniśmy korzystać z pogody na świeżym powietrzu przynajmniej przez 30 minut dziennie. To właśnie sprawia, że lato to idealny czas na zbieranie wspomnień również z… sypialni, aby przenieść doznania tam, gdzie sięga wyobraźnia.

Poprawa stanu zdrowia


Kiedy jest najlepszy moment na spędzenie wyjątkowego czasu ze swoją drugą połówką? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Sussex, czujemy się zauważalnie szczęśliwsi, gdy przebywamy w naturalnym otoczeniu, a nie w zatłoczonym mieście. Często nie zdajemy sobie z tego z sprawy, jednak korzystając z dłuższych letnich wieczór powinniśmy jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu i szukać w wytchnienia nad rzeką czy podczas spaceru po lesie.
Wiele badań wskazuje na to, że spędzanie wolnego czasu bliżej natury – choćby w miejskim parku czy ogrodzie botanicznym, pomaga zredukować poziom stresu, a nawet usprawnić pracę serca – komentuje Judith Heerwagen, która jest ekspertem w dziedzinie psychologii środowiska .

Więcej energiiWiększa ilość słońca wyzwala reakcje chemiczne, które potrafią obudzić energię do życia. Promienie słoneczne stymulują organizm do produkcji witaminy D, która ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, włączając w to wyzwalanie serotoniny - neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za nasze dobre samopoczucie.
Zanim wystawimy swoje ciało na dobroczynne działanie słońca, warto pamiętać o odpowiedniej ochronie przed promieniowaniem UVA i UVB. To doskonała okazja, aby poprosić partnera lub partnerkę o zmysłowy masaż połączony z aplikacją kremu z filtrem.
Jak wynika z badania opublikowanego w International Journal of Neuroscience zmysłowy dotyk ukochanej osoby zmniejsza wydzielanie kortyzolu – hormonu stresu – średnio o 31%. Jednocześnie, pobudzając organizm do produkcji o 28% większej dawki serotoniny i o 31% więcej dopaminy, czyli hormonów szczęścia!  

Zwiększone poczucie szczęścia


Jak można przeczytać w artykule, opublikowanym na łamach naukowego czasopisma Applied Research in Quality of Life, już samo planowanie wakacyjnych przygód wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie – niekiedy nawet bardziej niż ich realizacja! Z badania wynika, że sama świadomość zbliżających się wakacji zwiększa poczucie szczęścia aż na 8 tygodni przed samym urlopem. Czy to nie idealny horyzont czasowy na poszukiwanie pobudzenia w innych strefach naszego życia, na przykład w… miłosnej alkowie?

Podkręć temperaturę w sypialni


Istnieje wiele dowodów na to, że Efekt Letniego Pobudzenia to prawdziwy fenomen wsparty wiedzą naukową. Najcieplejsza pora roku sprawia, że chętniej się uśmiechamy, czujemy się lepiej i… bardziej atrakcyjnie.
Tymczasem, jak wynika z najnowszego badania marki Durex, co dziesiąta osoba przyznaje, że nie próbowała niczego nowego w sypialni od ponad… 6 lat! Warto więc łapać promienie słońca i skierować swoje spojrzenie ku ukochanej osobie, aby stworzyć namiętnie wspomnienia, które wzniecą w nas ogień na cały kolejny rok!

Udanych wakacji!

Zobaczcie także:Źródło: Mat. prasowe/ MilionKobiet.pl
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Czwartek 02.07.2015 (aktualizacja: 2015-07-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Pozytywne działanie promieni słonecznych

    Pozytywne działanie promieni słonecznych

    Każdy wie, jak ważne jest światło, słońce i jego energia do codziennego funkcjonowania. Podczas jesieni i zimy, kiedy dni są krótsze, brakuje nam energii słonecznej i automatycznie… czytaj więcej

  • Ucz się od małego

    Ucz się od małego

    W dorosłym życiu, gdy jest Ci źle, często tęsknisz do czasów dzieciństwa. Jako mała dziewczynka nie miałaś trudności z podejmowaniem decyzji czy dokonywaniem wyborów. Niestety, nie da… czytaj więcej