Korepetycje u KOTA

Czasem wątpię w tezę głoszącą, że człowiek jest najdoskonalszym dziełem Stwórcy. Wystarczy przyjrzeć się naszym braciom mniejszym. A zwłaszcza kotom. Okazują się one właścicielami niezwykle przydatnych cech, których nam, ludziom, niestety często brakuje.

Korepetycje u KOTA

 Patrzę przez okno na kota. Łowi mysz pod stertą śniegu. Jest bardzo zaangażowany. Wcześniej obserwował to miejsce pół godziny, czekając, aż mysz straci czujność i wyściubi nos z nory. I cóż, nie udało się. A kot? Czy czuje żal, że poniósł klęskę? Czy jest mu głupio, że sprytna nornica znowu zagrała mu na nosie? Nic na to nie wskazu-je. Niezrażony niepowodzeniem przenosi się gdzie indziej. Chciałabym mieć kocią odporność na stres. Umieć tak pięknie się otrząsnąć, gdy coś mi się nie uda. I nie tylko to chętnie bym od niego pożyczyła. Bo kot to dla człowieka – który często w swoim życiu kręci się w kółko albo lata jak, nie przymierzając, kot z pęcherzem (co za nieuzasadnione porównanie!) – doskonały wzór do naśladowania. Bądź jak kot, a będziesz żyć długo, zdrowo i... szczęśliwie.

Sztuka patrzenia na świat z góry


Sposób, w jaki podchodzimy do wykonywanych zadań, np. zawodowych, w jaki reagujemy na presję, stres, wpływa na nasze zdrowie. Psychologowie opracowali trzy podstawowe wzory zachowań: A, B, C i związane z nimi choroby. Typ A to osoby bardzo ambitne, nastawione na sukces, zdeterminowane w pokonywaniu przeszkód, uwielbiające rywalizację. Wielu zawałowców ma właśnie te cechy. Zaobserwowano, że nawet pobyt w szpitalu po zawale serca nie zmienia ich sposobu patrzenia na życie czy podejścia do pracy! Osoby typu C bardzo często zapadają na choroby nowotworowe. Ponieważ to zwykle introwertycy, wycofani w swoje wewnętrzne światy, niezwykle wyczuleni na opinie otoczenia, biorący sobie do serca każde krzywe spojrzenie, nieprzychylną uwagę, obwiniający siebie za wszystkie porażki oraz roztrząsający je w nieskończoność. I wzór zachowania B – typowy dla kogoś, kto do oceniania siebie samego stosuje własną skalę wartości, kto nie pędzi na złamanie karku w wyścigu szczurów, tylko spacerkiem zmierza w wybranym przez siebie kierunku. Ktoś zdrowy, lubiący siebie, bezstresowy.

Niestety, ludzie w zasadzie nigdy tacy nie są...I choć te charakterystyki służą do opisu ludzkich zachowań, można się pobawić i spróbować przyporządkować je zwierzętom. W jednym domu mieszkają człowiek, pies i kot. Ten pierwszy wciąż dokądś pędzi. Bo w biurze gonią terminy, w markecie – promocja. Muszę zrobić jeszcze to, tamto. Człowiek osiąga jeden cel, ale nie cieszy się nim, bo już jest w trakcie biegu do następnego. Jaki to typ? A, oczywiście! Z kolei pies: wpatrzony w pana, w każdy jego ruch. Krzywo spojrzysz – pies wpada w melancholię: "Zrobiłem coś źle, zapiszczę trochę i przeproszę!". I piszczy. Właściciel warczy: "Cicho bądź!". Teraz pies jest na dnie rozpaczy. Typ C – jak malowany. A to wszystko obserwuje kot. Z szafy, regału. Siła spokoju, kamienny wyraz pyszczka, ale zdaje się... ironicznie uśmiechać. Jak Garfield. Tak, kot patrzy na to wszystko z góry, na luzie. Reprezentuje więc typ B – jak wszystkie chyba koty.


Dodał(a): Karolina Czaja , Poniedziałek 11.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
hayabusa86
Kociaki są milusie i takie ...godne. Niestety jestem na nie uczulona i bardzo żałuję że nie mogę ugościć jednego w moim domu.
Dodano: 2011-07-28 07:46:27 Zgłoś nadużycie
passionfruit
Ja chcę być jak kot!
Dodano: 2011-07-12 13:32:06 Zgłoś nadużycie
zarapowana
koty są cudowne, dlatego że chodzą swoimi ścieżkami i do niczego ich się nie zmusi. Uwielbiam naturę tych futrzaków. :)
Dodano: 2011-07-11 17:47:46 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×