Kryzys 30-latka

Coraz więcej trzydziestolatków obydwojga płci odwiedza gabinety psychologów. Dlaczego? Przecież są na początku drogi budowania własnego życia. Rozpoczęli karierę zawodową po ukończeniu elitarnych szkół, są cenieni przez rynek pracy, zajmują wysokie stanowiska w dużych firmach lub koncernach. Otrzymali należne im przywileje i "zabawki" w postaci służbowych samochodów, telefonów, banki udzieliły im kredytów na zakup domu… Co się więc stało takiego, że psycholodzy są im potrzebni do przezwyciężenia kryzysu? Jakie jest jego źródło i czy potrafią go przezwyciężyć?

Kryzys 30-latka

Powody kryzysu mogą być różne. Czasami twoje życie sypie się, kiedy w wyniku obiektywnych zdarzeń na przykład tracisz pracę. Bolesny cios, wzbudza w tobie poczucie niskiej wartości i lęk o przyszłość. Zaczynasz dostrzegać, że renomowane szkoły, pozytywne wyniki testów na inteligencję i dyplomy naukowe nie są gwarancją stabilnej pozycji zawodowej.

Życie nie tylko jest "naukowe", ale składa się z wielu zaskakujących sytuacji i zdarzeń, na które nie zostałaś w trakcie swojej edukacji przygotowana. Dobra materialne, które posiadasz muszą zostać poddane weryfikacji  i sama musisz zdecydować, czy stać cię na nie, w chwili takiego kryzysu.

 I nie chodzi tu o czystą matematykę, lecz o realną ocenę sytuacji, czy w danej chwili zdobędziesz się na wysiłek, aby okres kryzysu przetrwać. Czy zdołasz na tyle poprawić swoją sytuacje finansową, aby osiągnąć taki pułap materialny, żeby swój dom, samochód i zaciągnięty kredyt utrzymać?

To bardzo ważny moment, ponieważ nie możesz kierować się sentymentem, cierpieć z powodu rezygnacji z pewnych dóbr, bo te emocje, coraz bardziej będą odbierały ci siłę do podjęcia racjonalnych działań, zmierzających do odzyskania utraconej pozycji zawodowej. Tu liczy się trzeźwa ocena sytuacji. Ważne jest, żebyś przede wszystkim skupiła się na samym problemie, jakim jest znalezienie nowej pracy. Nie ma sensu żałować tego, co było i przerażać się przyszłością.

Postaw sobie cel, nawet niewielki i staraj się go osiągnąć. Pamiętaj również o swoich najbliższych. Na nich ta sytuacja też wywiera uczucie niepewności, wzbudza lęk i poczucie zagrożenia. Reakcje mogą pojawić się dwojakie. Albo będą cię wspierać i pomagać, albo będą szukać ucieczki. Mogą pojawić się rozmowy o rozwodzie, separacji – trudno przewidzieć. Pamiętaj jednak, żeby nie podejmować pochopnych decyzji, bo mogą być już nieodwracalne. A przecież kryzys kiedyś minie.Dodał(a): Karolina Czaja , Poniedziałek 06.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
passionfruit
Na szczęście ten kryzys juz za mną, hehe
Dodano: 2011-08-12 07:20:06 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×