Masz prawo się mylić!

Przyznanie się do błędu bywa tak nieprzyjemne, że wbrew oczywistym faktom jesteś gotowa oszukiwać samą siebie i otoczenie, byleby tylko nie doszło do konfrontacji z rzeczywistością. Boisz się, że gdy wyjdzie na jaw, że nie masz racji, przestaniesz być dla innych autorytetem, a porażka zrujnuje Twoją karierę. Jednak to właśnie błędy, które popełniasz pomagają Ci lepiej zrozumieć świat i samą siebie, rozwijają kreatywność, optymizm i odwagę. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie korzyści może przynieść Ci to doświadczenie.

Masz prawo się mylić!

Masz prawo się mylić!

Od dziecka jesteś poddawana ocenom, a za niedociągnięcia i pomyłki, karana. Dlatego w dorosłym życiu nie pozwalasz sobie na błędy, bo one Cię dyskredytują i ośmieszają. Niestety strach przed rozczarowaniem utrudnia Ci podejmowanie ryzyka. Podążasz więc bezpiecznymi ścieżkami, nie wysilając się na zbędne urozmaicenia, co sprawia, że stajesz się przewidywalna. Kiedy jednak coś pójdzie nie po Twojej myśli nie masz odwagi, żeby przyznać się do pomyłki. Prędzej czy później, prawda wychodzi na jaw, a Ty zbierasz negatywne konsekwencje nie tylko za błąd, ale również za nieszczerość, która niszczy relacje z bliskimi. W ten sposób sprowadzasz na siebie dokładnie to, przed czym chciałaś się uchronić.

Bardzo trudno jest otworzyć się na swoje błędy, żeby to zrobić trzeba przestać się obwiniać. Gdy czujesz się winna, spada Twoja samoocena, dlatego zacznij postrzegać swoje pomyłki jako część rozwoju, który bez nich byłby niemożliwy. Traktuj błędy jak wyzwanie i skup się na naprawieniu sytuacji. Nie postrzegaj pomyłki jako porażki i niepowodzenia, nawet zła decyzja jest krokiem do przodu, przybliża Cię do dobrego rozwiązania.

Patrz w przyszłość i nie rozpamiętuj sytuacji, w których popełniłaś błąd. Nie możesz cofnąć czasu, więc fantazjowanie, o tym co by było gdyby jest bezsensowne. Musisz to zaakceptować i iść dalej, Skup się na korzyściach jakie przyniosły Ci złe życiowe wybory. Jesteś dzięki nim bogatsza o doświadczenia, które możesz wykorzystać przy podejmowaniu kolejnych ważnych decyzji. Świadomość popełnionych błędów uczy Cię słuchania siebie i zaufania swojej intuicji. Pamiętaj, że błądzenie jest częścią naszej ludzkiej natury i tylko doceniając płynącą z niego wiedzę możesz osiągnąć swój cel. Dodał(a): Martyna Matysiak , Czwartek 19.07.2012 (aktualizacja: 2012-08-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×