Mąż najlepszy na chandrę

"No wiesz, jak on zaczyna te swoje wywody, to zaraz skacze mi ciśnienie!" – obwieszczasz swojej przyjaciółce. Jednak wbrew pozorom mąż działa na twoje ciśnienie niezwykle korzystnie.

Mąż najlepszy na chandrę i wysokie ciśnienie


Do takiego wniosku doszła Julianne Holt-Lunstad z Brigham Young University. Przebadała 204 małżonków i 99 singli. Na czas eksperymentu jego uczestnikom założono całodobowe ciśnieniomierze. Dokonywały pomiarów w określonych odstępach czasu, w dzień i w nocy, w sumie ponad 70 razy. Po przeanalizowaniu danych wyszło na jaw, że osoby, które żyły w szczęśliwym małżeńskim stadle, miały niższe ciśnienie niż samotnicy! I to mimo małżeńskich utarczek, burz z piorunami i cichych dni.

Wyniki tego eksperymentu potwierdzają znaną od kilku lat prawdę: "zaobrączkowani" mają zdrowsze serca i dzięki temu dłużej żyją. Dlaczego tak się dzieje? Być może dlatego, że lepiej się odżywiają (singlom często nie chce się gotować i żywią się fast foodami), mają kogoś, kto dba o to, by chodzili regularnie do lekarza. A przede wszystkim: mają emocjonalne wsparcie w partnerze.

Możliwość wygadania się, zwierzenia, pożartowania sprawia, że jakby... ciężar spada nam z serca. Nic więc dziwnego, że lepiej ono pracuje. Serce potrzebuje drugiego człowieka nie tylko do miłości, ale i do zdrowia.

Tekst: Jagna Kaczanowska

Przeczytaj również:

Czułe słówka

Razem na emocjonalnej huśtawceDodał(a): Michalina Gruszka , Poniedziałek 11.06.2012 (aktualizacja: 2012-06-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×