Mąż wydziela mi pieniądze

Kocham swojego męża, nasze życie układa się dość zgodnie. Nie potrafimy jednak porozumieć się w sprawach finansowych. Mąż, od kiedy pamiętam, zarzuca mi, że jestem zbyt rozrzutna. Że nie potrafię racjonalnie zarządzać domowym budżetem.

Mąż wydziela mi pieniądze

Kiedy pracowałam i miałam swoje pieniądze, było mi łatwiej. Od roku przebywam na urlopie wychowawczym, więc nie zarabiam. Pensja męża wpływa na jego konto, ja nie mam nawet karty do bankomatu. Każdego dnia wieczorem muszę przygotować dokładną listę zakupów, wtedy on zostawia mi określoną sumę. Wiele razy było tak, że zabrakło mi pieniędzy w sklepie. To dla mnie takie upokarzające! Ale mąż uważa, że musi mnie kontrolować. Co powinnam robić?

Sprawa dysponowania rodzinnym budżetem jest jedną z ważniejszych, które warto omówić już na początku związku. Pieniądze nie tylko odzwierciedlają sytuację materialną rodziny, ale często są także areną walki o władzę, kontrolę czy uczucia. Tak jest w waszym przypadku. Jak napisałaś, mąż zarzuca ci rozrzutność, co oznacza, że w kwestiach finansowych od początku związku trudno wam się było porozumieć. W obecnej sytuacji, kiedy ty nie zarabiasz, jesteś na przegranej pozycji. Ale, jak twierdzisz, kochacie się, więc wasza rozmowa o finansach powinna być przeprowadzona w atmosferze miłości, a nie oskarżeń. Powiedz mężowi, że doceniasz fakt, że w tym momencie jest jedynym żywicielem rodziny, ale twoja rola również jest ważna. Zajmowanie się domem i dzieckiem to też praca, a decyzja o urlopie wychowawczym była wspólna. Mów o swoich uczuciach. O tym, jak jest ci trudno, kiedy w sklepie, przy kasie, okazuje się, że brakuje ci pieniędzy.

Bądź spokojna, ale stanowcza. Razem ustalcie, jaką część domowego budżetu możecie przeznaczyć na prowadzenie domu. Mąż może założyć osobne konto przeznaczone na ten cel albo na początku miesiąca zostawiać ci ustaloną sumę na zakupy. Wytłumacz mu, że w ten sposób będziesz mogła samodzielnie kontrolować wydatki. Jeśli nie uda wam się ustalić kompromisu w sprawach finansowych, powiedz mężowi, że w takim razie wracasz do pracy, bo rola służącej, i to źle opłacanej, ci nie odpowiada.

Warto przeczytać:


■ "Bezradnik. O kobietach, mężczyznach, miłości, seksie i zdradzie", Zofia Milska-Wrzosińska, wyd. Czarna Owca.

■ "Kiedy złość niszczy twój związek", Matthew McKay, GWP.

Mąż wydziela mi pieniądze

Ekspert Olivii
Ewa Klepacka-Gryz
psycholog

Dodał(a): Redakcja , Środa 12.01.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×