Mąż z turbodoładowaniem

Kocham męża, ale czasami trudno mi z nim wytrzymać. Ma niespożytą energię, tysiące pomysłów na minutę, które zwykle zaczyna realizować i których nie kończy. Jest chaotyczny i nieprzewidywalny. Tryska humorem, a za chwilę wybucha gniewem. Pod koniec tygodnia jest zmęczony, a w niedzielę umiera z nudów. Często zmienia pracę. Przyjaciółka twierdzi, że on ma ADHD. Czy to możliwe? Myślałam, że ten problem dotyczy tylko dzieci.

Mąż z turbodoładowaniem


Zdaniem psychologa:
ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, który jeszcze do niedawna uznawany był za chorobę dotykającą przede wszystkim dzieci. Dziś wiadomo, że od 30 do 50 proc. ludzi cierpiących na tę dolegliwość ma objawy także w dorosłym życiu. Dorośli nadpobudliwcy zachowują się jak rozkapryszone dzieciaki – na zewnątrz żywe, chaotyczne, źle zorganizowane, nieumiejące się skoncentrować, a w środku pełne niepokoju, o niskim poczuciu wartości. Mają problemy z organizacją pracy, systematycznością. Są marzycielami, często bujającymi w obłokach. Ranią najbliższych, bo najpierw mówią, a potem myślą, i są skoncentrowani na sobie i swoich emocjach zmieniających się jak w kalejdoskopie. Wybuchają z byle powodu i choć potem tego żałują, impulsywność jest silniejsza od nich. Im jest trudno i z nimi jest trudno.

Dlatego rozumiem, że czujesz się bezradna i potrzebujesz pomocy. Spróbuj namówić męża na wizytę u psychiatry. Jeśli ma ADHD, zrozumiesz, że jest chory, a nie złośliwy. On dostanie leki zmniejszające nadpobudliwość, a ty "instrukcję obsługi" postępowania z nim.

Tej choroby nie da się wyleczyć, jednak można ją zrozumieć i trochę uporządkować chaos, który jest jej głównym objawem. Życie z chorym na ADHD to trochę jak życie na bombie, ale nie bez powodu wybrałaś sobie takiego partnera. Prawdopodobnie zachwyciły cię jego szybkość działania, nietuzinkowe rozwiązania problemów, bystrość, intuicja. Z takim człowiekiem nie sposób się nudzić, choć życie codzienne może być trudne. No cóż, w waszym związku to ty musisz być organizatorką wprowadzającą porządek.

Mąż z turbodoładowaniem

Ewa Klepacka-Gryz
psycholog


Dodał(a): Redakcja , Środa 12.01.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×