Mężczyźni wolą piękne i… mniej inteligentne kobiety?

Czyżby ten stereotyp był prawdziwy?

ThinkstockPhotos-515595530.jpg

Dziewczynkom od małego wpaja się, że mają być zadbane i mądre. Że nauka jest kluczem do potęgi, który zdobędziesz również dzięki urodzie i odpowiednim zachowaniu. Jednak, gdy jesteś zbyt mądra… możesz mieć problem ze znalezieniem partnera. Lubisz swoją pracę? Pniesz się w górę jak Tarzan po linach gdy ratował Jane? Uwielbiasz smak sukcesu? Cóż, rozejrzyj się przy stole ze swoimi koleżankami, które prowadzą podobne życie. Ile z nich jest jeszcze singielkami? Niech zgadnę - większość. Mam rację?

Zobacz też: Sposoby na zaoszczędzenie porannego czasu! 


Mężczyźni lubią nam wmawiać, że to nasza wina, że tak ciężko nam znaleźć drugą połówkę - według nich szukamy całe życie tzw “bad boy’a”, faceta, który będzie nami pomiatał i traktował po swojemu, bez szacunku. No i że my uwielbiamy siedzieć ze szmatami w kuchni, mieszając kapuśniak z kiełbasą, z utęsknieniem czekając na powrót naszego lubego. Gdy słyszę tego typu przypowieści z miejskich legend, tworzonych przez ten sam typ mężczyzny, robi mi się słabo i budzi się we mnie Hulk. Mam ochotę przewracać wszystkie stoły dookoła i wyrzucić za szybę gościa, który szerzy te idiotyzmy.


Ale przejdźmy do rzeczy. W końcu jako mądre dziewczynki, poszukajmy rozwiązania naszego problemu w nauce - dokładnie tam powinniśmy go znaleźć. W amerykańskim studium przypadku, opisanym w znanych artykułach naukowych pt. “Personality and Social Psychology Bulletin” z listopada 2015 roku wynika, że mężczyźni są tylko w stanie tolerować ideę tworzenia związku u boku ambitnej i inteligentnej kobiety, która odnosi sukcesy zawodowe.

Polecamy: Jak być szczęśliwszą w jedną minutę? 


Pod lupę wzięły ten temat aż trzy grupy badawcze z Uniwersytetów w Buffalo, w Teksasie i Kalifornii. Zaplanowali dwie sytuacje: w pierwszej była to sala wykładowcza i dwie osoby uczestniczące w zajęciach: mężczyzna i kobieta. Mężczyźnie powiedziano, że kobieta ma lepsze wyniki od niego w nauce badanego przedmiotu (angielski oraz matematyka) i poproszono go, aby wyobraził sobie ją jako romantyczną partnerkę. Mężczyzna był zachwycony kobietą i wykazał większe zainteresowanie jej intelektem. Obiecujące prawda?

Przeczytaj: Cała prawda o seksie małżeńskim 


W drugiej sytuacji, postawiono grupę mężczyzn w sali, w której (jak ogłoszono) za chwilę odbędzie się test na inteligencję. Dodatkowo, zapowiedziano iż będzie w nim również uczestniczyła kobieta, która zdała go celowo i przebiła wyniki każdego z mężczyzn obecnych na sali. Efekt? Mężczyźni postrzegali ją jako mniej atrakcyjną, nikt nie był zainteresowany by umówić się z nią na randkę oraz zatrzymywali duży dystans do niej. 


Czyżby mężczyźni nadal woleli słodkie, głupiutkie dziewczynki?


Źródło: Salon.com

Zdjęcie: Thinkstock


Dodał(a): Anna Guzek , Piątek 01.04.2016 (aktualizacja: 2016-04-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×