Mój mąż ogląda się za innymi

Widzisz, jak wodzi wzrokiem za kobietami na ulicy, na imieninach koleżanki. Patrzy na nie, a nawet flirtuje. Jesteś zazdrosna, ale nie wiesz, jak powinnaś zareagować. Udawać, że tego nie dostrzegasz? Robić mu awantury? A może dobrze, że się ogląda, bo to znak jego wierności?

Mój mąż ogląda się za innymi

Marta zauważyła to niedawno. Dokądkolwiek poszła z Grzegorzem, czuła, że jego spojrzenie po prostu przykleja się do każdej kobiety. Zachowywał się jak dziecko, które mija witrynę cukierni! Gdy obok przechodzi ładna jakaś szczególnie atrakcyjna i sporo od Marty młodsza laska, jego głowa – niczym teleskop – chodziła na wszystkie strony. Marta sama zaczęła wypatrywać zagrożenia i zwykle próbowała odciągnąć uwagę Grzegorza od długaśnych nóg i sterczących pod cienką bluzeczką piersi, które zbliżały się do nich na ulicy.

Za którymś razem puściły jej nerwy: zdzieliła męża torebką. - No proszę, droga wolna! – wrzasnęła. - Co ty mówisz?! – odparował on, zdumiony. - Idź sobie do niej, no idź! Niech ona ci gotuje! – krzyczała Marta, nie zważając, że patrzą na nich ludzie. Obiekt zainteresowania Grzegorza oddalił się w siną dal. A on nie bardzo rozumiał, o co tej Marcie chodziło...

Mężczyźni to wzrokowcy, w dodatku pozbawieni widzenia obwodowego. To dlatego nie mogą "dyskretnie" gapić się na mijane kobiety, jedynie podążając za nimi wzrokiem, tylko muszą odwracać całą głowę. To, że twój partner patrzy czasami  pożądliwie na inne kobiety, nie znaczy, że chciałby z którąś z nich być.

Mężczyzna obejrzy się za każdą kobietą, która ma zgrabną sylwetkę, ale na myśl mu nie przyjdzie, żeby zastanawiać się, czy posiadaczka tych długich nóg i kształtnych piersi ma dobry charakter i wysoki iloraz inteligencji Czy to już koniec? Do pewnego stopnia oglądanie się za innymi kobietami jest w przypadku mężczyzny czymś normalnym. Ale bywa tak, że do tej pory on spoglądał na inne kobiety dyskretnie i nie zwracałaś na to uwagi. A teraz po prostu nachalnie się na nie gapi i masz wrażenie, że kompletnie traci kontakt z rzeczywistością. Co więcej, na samych spojrzeniach się nie kończy. Twój partner uśmiecha się do mijanych kobiet, a w pewnych sytuacjach zwyczajnie je podrywa. Jeśli skończył 40 lat, być może dopadł go tzw. kryzys wieku średniego. Wtedy mężczyzna zdaje sobie sprawę z tego, że nie osiągnie w życiu wszystkiego, co zamierzał: nie zostanie prezesem, gwiazdą rocka, bo podobne "numery" udają się w tym wieku tylko Tomaszowi Karolakowi w serialu "39 i pół". Dla mężczyzny będącego typem zadaniowca taka świadomość jest dobijająca. Wielu panów zadaje sobie w tej sytuacji pytania: - Czy to już wszystko? Czy nic mnie już w życiu nie spotka?.

Zastrzyk energii

Mężczyźni w ogóle słabo radzą sobie ze wszystkimi sytuacjami, w których przychodzi im zmierzyć się z własnymi emocjami: gniewem, rozczarowaniem, frustracją. W badaniach udowodniono, że mają kłopot ze zdefiniowaniem tych uczuć, a więc i konstruktywnym rozwiązaniem problemu. W pewnym eksperymencie kazano mężczyznom przechodzić nad przepaścią. Droga pierwszej grupy wiodła przez stabilny murowany mostek, droga drugiej grupy – przez chybotliwą kładkę. Okazało się, że ci ostatni byli bardziej chętni, by umówić się ze spotkaną na „stałym lądzie” atrakcyjną kobietą. Psychologowie tłumaczą to tak: mężczyźni mają niewielką zdolność rozpoznawania przyczyn własnego pobudzenia. Zwykle skłonni są łączyć je z kobietą i interpretować je jako zauroczenie. Poza tym romans to zastrzyk hormonów (adrenaliny, oksytocyny, serotoniny), gwarantuje więc uczucie podekscytowania, szczęścia. Oto dlaczego niektórzy mężczyźni po wielu latach pożycia zaczynają szukać okazji do skoku w bok.

Takie zachowania – oglądanie się za innymi, łowienie spojrzeń i flirtowanie – oprócz kryzysu w życiu mężczyzny świadczyć mogą o czymś jeszcze: że coś niedobrego dziej się w waszym związku. Po wielu latach bycia razem być może zgubiliście gdzieś seksualną fascynację. To normalne – krzywa namiętności w związku spada. Nam, kobietom, akurat to nie przeszkadza. Lubimy seks, jeśli jest wyznaniem miłości, jeśli zawiera w sobie element "szału ciał". Ale czysta mechanika stosunku, o czwartej nad ranem, jakoś nas nie bawi. I takich sytuacji unikamy.

Tymczasem, jak zauważa Steve Biddulph, terapeuta oraz autor książki "Męskość", mężczyźni potrzebują seksu do rozładowania pobudzenia, obniżenia poziomu stresu. I gdy nie mogą spełnić tej potrzeby w stałym związku, pojawia się kryzys, który Biddulph nazywa "długą, ciemną nocą penisa". Faceci stają się coraz bardziej sfrustrowani. I często zaczynają mimowolnie, rzadziej – świadomie, sprawdzać, czy przypadkiem tych potrzeb nie dałoby się zaspokoić poza związkiem.

Lepiej niż myślisz

Kryzys wieku średniego, kryzys związku to zła wiadomość. Ale dobra jest taka, że masz czas na reakcję. Jeśli twój partner ogląda się za kobietami, to znak, że najprawdopodobniej jest ci nadal wierny, że wciąż szuka. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by znalazł to, czego tak pragnie, u ciebie. O związek trzeba dbać. Zastanów się: co zmieniło się między wami? Zapytaj partnera, co by udoskonalił w waszej relacji, czego mu brakuje. Na pewno nie pomoże robienie scen, takich, jaką zrobiła Marta. Nie próbuj też pokazać mężowi, że robi ci przykrość, odpłacając pięknym za nadobne. To zwiększy między wami dystans i sprawi, że pokłady złości oraz wzajemnej urazy będą narastały.

Rozmawiajcie
Bądźcie uważni jedno na drugiego. A gdy czasem, na ulicy, jego głowa powędruje za jakąś pięknością, powiedz żartobliwie: - Ale miała nogi! Jak żyrafa. Być może miło ci będzie usłyszeć: - Tak... Ale gdzie jej tam do ciebie.

Tekst: Jagna KaczanowskaDodał(a): Redakcja , Czwartek 14.04.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (6)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
rebecaM
http://kobieco.pl/milosc/mezczyzni-ogladaja-sie-innymi-kobietami/
Dodano: 2014-11-27 13:10:52 Zgłoś nadużycie
MariolciaK
Jak mój mężczyzna tak robi to też mam cholerną ochotę zdzielić go torebką;), jednak nigdy jeszcze tego nie zrobiłam...
Dodano: 2011-07-15 09:25:23 Zgłoś nadużycie
nana27
Nie lubie jak mój facet /pisze ogólnie o tych byłych i przyszłych;)/ patrzy sie pożądliwie na inne, nie cierpie tego tym bardziej ze wiedział/wie o moich kompleksach :(
Dodano: 2011-06-14 19:58:39 Zgłoś nadużycie
nocte ebrius
Naprawdę świetnie napisany artykuł, dobrze coś takiego przeczytać.
Dodano: 2011-06-01 11:14:54 Zgłoś nadużycie
taw09
Super artykuł. polecam wszystkim
Dodano: 2011-05-14 05:50:14 Zgłoś nadużycie
taw09
Super artykuł. polecam wszystkim
Dodano: 2011-05-14 05:50:12 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×