Mój syn mnie oszukuje

Ostatnio mój osiemnastoletni syn jest bardzo skryty. Skończyły się nasze szczere rozmowy o wszystkim. Na dodatek mam wrażenie, że syn coraz częściej mnie oszukuje. Czasami opowiada takie brednie, że nie da się tego słuchać. A ja nie mam odwagi sprawdzać i udowadniać, że kłamie. Boję się, że przestanę mu ufać.

Mój syn mnie oszukuje


Takie testowanie wytrzymałości rodziców przez nastolatki to często ukryta postać buntu. Chęć delikatnego zasugerowania: "Jestem dorosły/a, mam swoje sprawy, nie dopytuj się, bo i tak nie powiem ci prawdy". Ale myślę, że o swoich odczuciach warto porozmawiać z synem. Zrób to dyplomatycznie. Nie mów: "Wiem, że mnie oszukujesz", tylko o tym, że brakuje ci tych waszych szczerych rozmów, że trochę ci smutno z tego powodu. Daj synowi przyzwolenie na to, że jako osoba pełnoletnia ma prawo do swoich tajemnic, że nie oczekujesz, iż będzie o wszystkim ci mówił.

Porozmawiajcie też o zaufaniu. Powiedz, że musisz nauczyć się ufać mu, pomimo tego, że wiesz o jego sprawach coraz mniej, a to wcale nie jest łatwe. Kiedy zaś masz wrażenie, że opowiada ci o latających koniach, nie udawaj, że mu wierzysz, bo pomyśli, że go nie słuchasz albo że przestał być dla ciebie ważny. Ustalcie, że jeśli o czymś nie chce ci powiedzieć, ma do tego prawo i nie musi kłamać.

Tekst: Ewa Klepacka-Gryz

Przeczytaj również:

Niewidzialne dziecko
Jak pies z kotem


Dodał(a): Michalina Gruszka , Środa 19.10.2011 (aktualizacja: 2011-10-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
paula2509
Często rodzice nie potrafią rozmawiać z dziećmi
Dodano: 2011-10-20 16:03:36 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×