Moja matka zabiera mi wolny czas

Moja mama, która ma ponad 60 lat coraz częściej chce ze mną spędzać czas. W jaki sposób powinnam ją delikatnie uświadomić, że chciałabym poświęcić wolny czas dla męża i dwójki dzieci?

Moja matka zabiera mi wolny czas

Moja matka zabiera mi wolny czasWitam, chciałaby Pani delikatnie powiedzieć swojej mamie, że chciałaby Pani spędzać więcej czasu z mężem i dziećmi. Jeśli dobrze rozumiem, nie chciałaby Pani przy tym urazić mamy.

Nie wiem dokładnie jaka jest relacja między Panią a Pani mamą. Bardzo często osoby, które przechodzą na emeryturę lub które nie mogą zajmować się tym, co robiły dotychczas, zaczynają się nudzić, mają mniejszy kontakt z ludźmi spoza rodziny i wymagają większej uwagi i zaangażowania ze strony swoich bliskich. Niestety, często zapominają, że ich dzieci mają swoje dzieci, swoje zainteresowania, swoich znajomych oraz bliskich, z którymi także chcą spędzać czas. Nie jest to sytuacja łatwa dla żadnej ze stron – ani rodziców, ponieważ dopiero uczą się funkcjonować bez dotychczasowych obowiązków, ani dla dzieci, które chcą zwykle jak najlepiej dla rodziców, ale mają także różnego zobowiązania wobec innych oraz swoje potrzeby do zrealizowania. Często też ciężko im odmówić ze względu na poczucie winy czy troski o rodziców.

Domyślam się, że na chwilę obecną potrzebuje Pani na nowo zdefiniować granice między sobą, swoją rodziną, a mamą. W zależności od relacji Pani i mamy oraz od Pań osobowości, możliwe jest parę rozwiązań.

Kliknij i dowiedz się, w jaki sposób skutecznie uwolnić się od zazdrości!

Pani mamie może brakować zajęcia lub innych ludzi, przez co tak bardzo zależy jej na częstym kontakcie. Może Pani zaproponować mamie udział w zajęciach dla seniorów, na przykład na uniwersytecie trzeciego wieku, w zajęciach fitness, na basenie czy w bibliotece. Może Pani przypomnieć mamie o czym marzyła, gdy była młodsza. Po zakończeniu swoich dotychczasowych obowiązków, a mając jeszcze siły i energię, można realizować siebie i swoje marzenia. Pani mama ma idealny czas na to, choć być może nie zdaje sobie z tego sprawy. Po znalezieniu zajęć dla siebie, Pani mamie będzie zapewne łatwiej znaleźć nowy balans między swoimi a Pani potrzebami.


Kliknij i dowiedz się, jak zatrzymać szczęście na dłużej!

Innym rozwiązaniem jest włączenie Pani mamy do pomocy w Pani obowiązkach, na przykład domowych czy przy dzieciach. W ten sposób Pani mama będzie mieć poczucie, że jest potrzebna, a Pani może zyskać czas, na przykład na wyjście z mężem tylko we dwoje.

Kolejną rzeczą jest postawienie jasnych granic na przykład: „mamo bardzo mi przykro, ale w tym tygodniu jestem w stanie przyjechać wyłącznie na godzinę” albo „mogę być u ciebie w co drugą sobotę, nie jestem w stanie być częściej”. W takiej sytuacji dwie rzeczy ułatwiają postawienie granic: świadomość, że nie jest się już dzieckiem i nie trzeba się tłumaczyć ze swoich powodów oraz fakt, że rodzic jest dorosły i da radę zająć się sobą.

Jak zaznaczyłam wcześniej – nie wiem dokładnie jak jest pomiędzy Panią a Pani mamą. Jeśli z rodzicami mamy bliską relację, jesteśmy skłonni bardziej zaangażować ich w nasze życie. Czasem jednak niezbędne jest postawienie jasnych granic i powiedzenie "dość". W końcu Pani potrzeby też są ważne. Szkodliwe byłoby, gdyby całe swoje życie podporządkowała Pani jedynie swojej mamie.

Marta Kołacka


Ekspert MilionKobiet.pl

Marta Kołacka

seksuolog, psycholog

Foto główne: Thinkstock
Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Poniedziałek 29.04.2013 (aktualizacja: 2013-04-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×