Na czym polega odwrócona psychologia i jak możesz ją wykorzystać?

Odwrócona psychologia to trik, który ułatwi Ci osiągnięcie celu! Zobacz, co musisz o niej wiedzieć!

odwroconapsychologia.jpgZdarzyło Ci się bardzo sprzeciwiać czemuś, czego wymagała od Ciebie druga osoba, mimo że wiedziałaś, że Twoje zachowanie nie ma sensu? Właśnie w taki sposób działa odwrócona psychologia. Naturalnie człowiek dąży do możliwości wyboru i nie lubi, kiedy czyjaś opinia jest mu narzucana, nawet jeśli w głębi czuje, że druga osoba ma racje.

Odwrócona psychologia działa najbardziej na dzieci między 2 a 4 rokiem życia, a także dorosłych, dla których najbardziej liczy się wygranie sporu z otoczeniem. Dla takich osób ważniejsze jest udowodnienie swojej racji niż obiektywny osąd sytuacji. Na działanie tego typu sztuczek narażone są także osoby z niską samooceną. W niektórych przypadkach warto jednak wykorzystać zasady odwróconej psychologii. Jak to zrobić?

Przede wszystkim zastanów się, czy Twój rozmówca jest podatny na Twoje sztuczki. Jeśli zależy Ci na jak najlepszym efekcie, postaraj się zaczekać do momentu, w którym dana osoba wpadnie w gniew- jej emocje pomogą Ci szybko osiągnąć cel. Następnie użyj stwierdzenia odwrotnego do tego, o które się kłócisz. Jeżeli Twój partner nie chce pomóc Ci w sprzątaniu przed przyjściem gości, nie denerwuj się. Wystarczy, że powiesz "W porządku, niech Twoi znajomi zobaczą, jak wygląda Twój pokój", a uzyskasz pożądany efekt. Bardzo ważne jest, abyś trzymała się swoich postanowień. Jeżeli mówisz partnerowi, że nie zamierzasz sprzątać u niego w pokoju, faktycznie tego nie rób. Nie rzucaj słów na wiatr. Zanim zaczniesz stosować tego typu triki, zastanów się, czy wszystkie inne metody, takie jak szczera rozmowa, zawodzą.

Mimo że odwrócona psychologia działa na dzieci, które charakteryzuje upór i przekora, stosowanie tej strategii w wychowywaniu to raczej zły pomysł. Dziecko powinno wiedzieć, że w stosunku do niego zawsze jesteś  szczera. 

Stosowanie zasad odwróconej psychologii w codziennej komunikacji z otoczeniem jest pewnego rodzaju manipulacją, jednak aby się jej przeciwstawić, wystarczy zapomnieć o emocjach i zacząć myśleć racjonalnie. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 03.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×