Nadal kumplujesz się z eks?

To może oznaczać, że jesteś masochistką.

ThinkstockPhotos-151016707.jpg

Był Twoim pierwszym facetem, jeszcze w liceum. A może byliście ze sobą tak długo, że straciłaś poczucie czasu. W jeszcze innym przypadku stwierdziłaś, że nie warto zrywać tak dobrej znajomości i Ty bądź On zaproponowaliście przejście na “zwykłą” znajomość. Jeśli nadal się kumplujesz ze swoim ex możesz być masochistką, a nawet mieć skłonności narcystyczne. Tak mówią nowe badania psychologiczne.

Zobacz też: 5 sposobów, aby zapomnieć o swoim eks 


Badania nad tym zjawiskiem toczyły się na Uniwersytecie w Oakland. Psycholodzy, którzy nad nimi pracowali, doszli do wniosku, że osoby, które mają sporo “ciemniejszych cech osobowości” chętniej zostają w bliższych kontaktach ze swoimi eks. Dlaczego? Jeden z powodów, to “strategiczny awans”, a także by mieć kogoś z kim można się spotkać od czasu do czasu i dla… informacji o jego aktualnym życiu. Brzmi bardzo źle, prawda?

Polecamy: Jaki wpływ ma na Ciebie Twój eks? 


A jednak to prawda. Badania prowadzono na prawie 900 parach, które właśnie przeszły etap rozstania i postanowiły pozostać w kontakcie. Wszystkie łączyła bardzo silna więź emocjonalna oraz (jak twierdziły) wzajemne zaufanie. Wiele z nich nadal ze sobą regularnie sypiały czy wychodziły na przyjęcia. Żadna z par nie widziała niczego złego w takich relacjach, wręcz odwrotnie - część z nich była nawet dumna z poziomu swojej “dojrzałości emocjonalnej”.

Sprawdź też: Gdy uczucie się nie wypaliło... czy wrócić do eks?


Psycholodzy stwierdzili, że przyjaźń z ex po rozstaniu mają szansę utrzymać ten sam poziom, co podczas związku, pod warunkiem, że obydwie strony wyrażą chęć wymiany “pożądanych zasobów”. Mówiąc krótko, dopóki traktujemy się tak jakbyśmy nadal byli w związku, bez związku i dopóki nie pojawi się osoba trzecia, takie relacje są zdrowie. Mimo, że wskazują na to, że mamy zaburzenia osobowości, skłonności do masochizmu oraz narcyzmu.


Źródło: Dazeddigital.com

Zdjęcie: Thinkstock


Dodał(a): Magda Zdanowska , Wtorek 17.05.2016 (aktualizacja: 2016-05-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar