Najpierw działam, potem myślę

Jestem osobą bardzo energiczną, szybko żyję, pracuję, działam. Niestety, najpierw coś robię, a dopiero potem myślę. Kiedy ktoś mnie o coś prosi, natychmiast deklaruję pomoc, a potem okazuje się, że dzieje się to moim kosztem, i jestem wściekła. Jak nauczyć się pohamowywać swoją porywczość?

Najpierw działam, potem myślę

Zdaniem psychologa: Dziś wszyscy żyjemy szybciej niż kiedyś. Ale problem, o którym piszesz: „Najpierw działam, potem myślę”, może być objawem tzw. zachowań kompulsywnych. Działasz według schematu: bodziec (np. prośba kogoś dla ciebie ważnego), impuls (natychmiast muszę coś zrobić), działanie, którego nie możesz powstrzymać (deklaracja pomocy), rozładowanie napięcia (uff, do czegoś się zobowiązałam), refleksja (znowu obiecałam coś, na co nie mam ochoty), poczucie znalezienia się w pułapce (nie mogę się wycofać), wściekłość (na siebie, osobę, której coś obiecałaś). I obietnica, że następnym razem na pewno się powstrzymasz. Zachowania kompulsywne redukują lęk, obniżają napięcie, podnoszą poczucie własnej wartości i poprawiają nastrój.

Zapewne w mniemaniu swoim i świata uchodzisz za osobę energiczną, zaradną. Powinnaś zwolnić, dać sobie czas do namysłu, zadbać o swoje potrzeby. Zacznij od tego, by każdego dnia znaleźć czas na chwilę refleksji. Przerwij to, co akurat robisz, zatrzymaj się, zrób kilka głębokich oddechów, zastanów się nad swoim aktualnym nastrojem: jak się czujesz, może coś cię boli, czujesz napięcie w kręgosłupie?

Pomyśl, na co miałabyś teraz ochotę. Taka regularna autorefleksja pozwoli ci wykształcić nawyk koncentracji na sobie. Poćwicz powstrzymywanie się od natychmiastowego działania. Na przykład kiedy rano wstajesz z łóżka, daj sobie czas na powolne obudzenie się. Nie spiesz się. Kiedy ktoś mówi ci o swoich problemach, postaraj się spokojnie i z uwagą go wysłuchać.

Poczekaj, aż poprosi cię o pomoc. Wtedy zapytaj, czego konkretnie potrzebuje. Daj sobie chwilę na zastanowienie się, co możesz w tej sytuacji zrobić. I dopiero wtedy podejmij decyzję, czy chcesz i możesz mu pomóc. Pamiętaj, że masz prawo mówić „nie” bez zbędnego tłumaczenia się.

Najpierw działam, potem myślę

Ewa Klepacka-Gryz
psycholog


 


Dodał(a): Redakcja , Czwartek 13.01.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×
  • Inglot - tusz do rzęs

    Inglot - tusz do rzęs

    Nowe tusze pozwalają stworzyć makijaż podkreślający piękno Twoich oczu. Można dobierać je do koloru tęczówki lub traktować jako barwę kontrastującą z cieniem do powiek. Można nimi… czytaj więcej

  • Eveline Cosmetics - tusz do rzęs

    Eveline Cosmetics – tusz do rzęs

    Nowa mascara Eveline Cosmetics łączy w sobie specjalistyczną formułę z rewolucyjną konstrukcją szczoteczki i udowodnionym działaniem. Innowacyjna, błyszcząca formuła FIBERLAST16h z… czytaj więcej