Naukowcy określili 3 rodzaje uśmiechu! Który z nich należy do Ciebie?

Każdy z nich służy do czegoś zupełnie innego...

smiechsmiech.jpg

Uśmiech to gest, którego używa każdy z nas, choć czasami robimy to nieświadomie. Mimo że uśmiech kojarzy nam się zwykle z radością i szczęśliwymi chwilami, nie zawsze oznacza właśnie to. Do przybrania pogodnego wyrazu twarzy jest nam potrzebnych od 12 do 17 mięśni! Profesor psychologii z Uniwersytetu w Wisconsin-Madison, Paula Niedenthal uznała, że bez względu na to, czy uśmiech badany jest przez naukowców czy "zwyczajnych" ludzi, kiedy mamy z nim do czynienia, na pierwszym miejscu oceniamy jego prawdziwość.

Przyjmujemy, że kiedy inny się uśmiechają, na pewno nie są smutni. Tymczasem uśmiech może być doskonałym sposobem na zakamuflowanie prawdziwych emocji...

Według badaczy, uśmiechy można podzielić na 3 kategorie: nagradzający, afiliacyjny oraz dominujący. Pierwszego rodzaju używamy wtedy, kiedy chcemy coś uzyskać. Towarzyszy mu zwykle podniesienie brwi. Często uśmiechamy się w ten sposób podczas kontaktu z dzieckiem. Uśmiech afiliacyjny wyraża przywiązanie do drugiego człowieka. Jest bardziej "stonowany" niż uśmiech nagradzający i zwykle nie otwieramy przy nim ust. Z uśmiechem dominującym mamy do czynienia wtedy, gdy rozmówca chce potraktować naszą wypowiedź ironicznie i szyderczo. Kiedy go wykonujemy, podnosimy zarówno brwi, jak i policzki.

Według naukowców, inne uśmiechy stanowią jedynie podkategorię trzech głównych. Dlaczego naukowcy cały czas badają nasz uśmiech? Tego typu eksperymenty są przydatne między innymi chirurgom dokonującym rekonstrukcji twarzy.

A Ty jak się uśmiechasz? 

Zdjęcie: iStock 

Źródło: Dailymail.co.uk 

ID galerii:2572


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 02.08.2017 (aktualizacja: 2017-08-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×