Nie daj się kontrolować innym ludziom!

Co zrobić, gdy czuję, że inne osoby próbują kontrolować moim życiem? Jak się bronić?

Nie daj się kontrolować innym ludziom!

Nie daj się kontrolować innym ludziom!Witam, bardzo chciałabym jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale odpowiedź jest zależna od wieku osoby oraz relacji, jaka łączy ją z osobą kontrolującą.

W przypadku dzieci i nastolatków naturalnym jest, że rodzice, opiekunowie, nauczyciele kontrolują postępowanie młodego człowieka. Jest to normalny element dorastania. Oczywiście, wraz z wiekiem kontrola powinna być coraz mniej odczuwalna oraz stopniowo zaprzestawana.

Naturalnym także jest, że jesteśmy kontrolowani i rozliczani z poleceń zawodowych. Pracodawca czy przełożony na prawo sprawdzić co zostało zrobione oraz czasem narzucać sposób wykonania zadania.

Kliknij i dowiedz się, w jaki sposób skutecznie uwolnić się od zazdrości!

Zupełnie inaczej rzecz wygląda, gdy dana osoba jest pełnoletnia, niezależna finansowo, a czuje się kontrolowana przez rodziców, partnera czy innych bliskich.

Jako dorośli ludzie, sami kierujemy swoim życiem. Fakt, czasem prosimy innych o radę lub wparcie, niekiedy decyzji nie możemy podjąć sami, bo na przykład dotyczą także współmałżonka. Nie powinno to jednak sprawiać, że przestajemy być za siebie i swoje decyzje odpowiedzialni. 

Kliknij i dowiedz się, jak wyleczyć złamane serce!

Jeśli mamy poczucie, że inna osoba wtrąca się i stara się przejąć kontrolę nad naszym życiem, to możemy postawić granice. Możemy określić na co pozwalamy bliskim, czyli co jest dla nas wsparciem, a co jest już przekroczeniem ich kompetencji. Asertywny komunikat typu: "mamo bardzo dziękuję Ci za pomoc nad dzieckiem, ale nie życzę sobie, byś przeglądała moją szafę" będzie właśnie wytyczeniem co jest dozwolone, a co nie.

Początkowo stawianie granic bliskim nie jest łatwe. Nie będę ukrywać, że niejedna osoba może poczuć się urażona czy odtrącona bez względu na to, w jak delikatny (choć stanowczy) sposób powiemy "nie".

Kliknij i dowiedz się, jak zatrzymać szczęście na dłużej!

Asertywność jest umiejętnością, której można się nauczyć i wyćwiczyć. Na rynku jest wiele pozycji zawierających ćwiczenia, które pomagają nauczyć się stawiać granice. Jeśli jednak przeciwstawienie się wywołuje silny lęk, polecam skonsultowanie się z psychologiem i wspólne wypracowanie tej umiejętności.
Marta Kołacka
Ekspert MilionKobiet.pl

Marta Kołacka

seksuolog, psycholog

Foto główne: Thinkstock
Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Czwartek 27.12.2012 (aktualizacja: 2012-12-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Radosc1
Aby nie dopuścić do tego, by nasze życie było podporządkowane innym, powinniśmy podjąć stanowcze kroki, jednym z nich może być: http://4grow.pl/warszawa-szkolenie-asertywnosc-w-pracy-trening-asertywnosci
Dodano: 2013-09-13 15:28:40 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×