Nieśmiałość online - jak z nią walczyć?

Randki online są w zasadzie najbezpieczniejszą formą podrywu. Wszystko zaczyna się na odległość, z odpowiednim dystansem, jeśli coś pójdzie nie tak, można po prostu skończyć temat, pożegnać się i nie wymieniać już z daną osobą wiadomości.

randka przez internet

A jednak nawet tutaj wiele osób czuje się nieśmiałymi i niepewnymi. Obawiają się tego, że zostaną negatywnie ocenieni przez drugą osobę. Że nie będą wiedzieli co zrobić. Często online poszukują związków ludzie, którzy mieli dłuższą przerwę w obecności na "rynku związkowym" i nie wiedzą od czego zacząć. To wszystko może budzić lęk – to zrozumiałe.

Na szczęście jest kilka zasad, które powinny zdecydowanie pomóc Ci w kwestii nieśmiałości przy poszukiwaniu partnera na portalach randkowych.

1. Masz wiele możliwości – najgorszą rzeczą, jaką można zrobić na portalu randkowym (czy, zresztą, w ogóle przy poszukiwaniu partnera) jest postanowienie, gdy jeszcze nawet kogoś nie znasz, że to właśnie jest ta jedna, jedyna osoba dla Ciebie i że po prostu musi z nią wyjść wszystko idealnie. Musi się udać. Po prostu musi. Bo jak nie...

No właśnie. Taka sytuacja, taka presja że "musi się udać" naturalnie prowadzi do ogromnej ilości zupełnie zbędnego stresu i napięcia. Żeby ich uniknąć, wystarczy uświadomić sobie, że "jak nie uda się teraz, to jest jeszcze wiele innych osób, które można poznać". Portale randkowe są pod tym względem wspaniałe – bezpośrednio demonstrują, że na świecie jest cała masa innych osób poszukujących kogoś dla siebie. Nie wierzysz? Po prostu odpal wyszukiwarkę na portalu i zobacz ile takich osób znajdziesz. A do tego ciągle pojawiają się nowe.

Oczywiście, działa to również w drugą stronę, te osoby również nie będą aż tak "spięte" by koniecznie zrobić na Tobie dobre wrażenie. Wbrew pozorom to doskonała wiadomość – oznacza to, że raczej nie czeka Cię nieprzyjemna niespodzianka, gdy po kilku miesiącach inwestowania w związek czasu, energii i emocji nagle okaże się, że zupełnie się różnicie, a partner jedynie próbował się do Ciebie dostosować, bo nie chciał Cię zrazić.

Dlatego pamiętaj – masz wiele możliwości. Koniec końców wręcz nie sposób, by nie udało Ci się znaleźć kogoś odpowiedniego – w najgorszym wypadku zajmie to po prostu nieco więcej czasu. Możesz więc się rozluźnić i po prostu odkrywać więcej o danej osobie.

2. Nie nosimy masek – jedną z najwspanialszych rzeczy w portalach randkowych i spotkaniach z nich wynikających jest to, że wszyscy wiedzą po co tu są – i po co jest tu druga osoba. Wszyscy wiedzą, że chodzi o znalezienie sobie kogoś.

Na portalach randkowych nie ma tych gierek i uników, które często mają miejsce podczas normalnego randkowania, gdzie obydwie strony udają, że tak naprawdę to na razie po prostu się spotykają i wcale nie chodzi o to, by stworzyć związek... No może, skoro już o tym mówisz, czyli to ty chcesz związku... Ja jeszcze nie, ale w sumie, jeśli ty chcesz, to ja też mogę... itp. itd. W normalnych randkach tego typu zachowania zachodzą, ponieważ stwierdzenie "tak, szukam związku i może nawet z tobą" byłoby odsłonięciem się i wystawieniem siebie na cios.

A w internecie? Samo założenie profilu na portalu randkowym jest już jasną deklaracją "tak, szukam kogoś dla siebie, interesuje mnie związek". Jeśli umawiasz się z kimś na spotkanie, dodajesz do tego kolejną wyraźną deklarację: "ty możesz być tą osobą, z którą ten związek stworzę". To niesamowicie skutecznie oczyszcza przestrzeń. To dlatego wiele osób korzystających z randek internetowych stwierdza, że takie związki posuwają się do przodu niesamowicie szybko. Po prostu, nikt nie traci czasu na wstępne udawanie, obie strony od razu przechodzą do kolejnej fazy, czyli sprawdzania, czy będą do siebie pasować i mogą stworzyć coś razem. Świadomość tego może zdecydowanie ułatwić wybranie się na taką randkę – nie idziesz tam, by się odsłaniać czy przechodzić jakieś testy, masz po prostu odkryć, czy pasujecie do siebie z drugą osobą, czy nie. Jeśli tak, super, jeśli nie, czas umówić kolejną randkę.

3. Zawsze możesz się wycofać – ważnym elementem randek w internecie jest ich "społeczne bezpieczeństwo". Jeśli idziesz na randkę z kimś z pracy czy uczelni, albo z kimś poznanym przez znajomych, zawsze jest pewne ryzyko, że jeśli nie wyjdzie, to ta osoba może np. rozpowiadać o Tobie nieprzyjemne plotki. W przypadku randek przez internet poznajecie się tak naprawdę jako dwie zupełnie obce osoby, jeśli więc z jakiegoś powodu do siebie nie przystaniecie– nic się nie stało, nie ma żadnego ryzyka. Nie ma więc co się przejmować.

Tekst: Artur Król– psycholog, coach
Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Seks z nieznajomym

Kryzys wieku młodego

Joga dobra na seks!


Dodał(a): Karolina Kawecka , Wtorek 15.05.2012 (aktualizacja: 2012-05-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×