Niewyspany człowiek jest mniej obiektywny

Strzeżcie się ludzi, którzy zarywają nocki!

niewyspanie-a-obiektywnosc.jpgJeśli ostatnio ktoś z Twoich znajomych lub nawet Ty sama przyłapałaś się na tym, że zupełnie nie byłaś obiektywna, a rzecz miała miejsce z samego rana, po ciężkiej nocy, nie dziw się - okazuje się, że niewyspani ludzie są mniej obiektywni. Nie jest to tylko nasze przypuszczenie, czy nauka idąca z autopsji, ale fakt potwierdzony naukowo. 

 Zobacz także: Charyzma - co sprawia, że niektórzy mają to "coś"?

Badania nad związkiem zachodzącym między niewyspaniem a obiektywizmem podjęli się izraelscy naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie. W badaniu wzięło udział 18 uczestników, którzy mieli za zadanie jak najszybciej ocenić, w którym kierunku poruszają się kropki na tle pozytywnych, negatywnych i zupełnie neutralnych obrazków. Później wykonano im także badanie EEG, które miało pokazać jak reagował ich mózg na poszczególne bodźce. Okazało się, że nautralne obrazki rozpraszały uczestników, którzy mieli za sobą nieprzespaną noc i - co więcej - ich mózg silnie reagował na wszystko i nie rozróżniał bodźców o różnym ładunku emocjonalnym. 

Wyniki badania, które jeszcze - dla pewności - powtórzono, wykazały, że osoby niewyspane nie są w stanie odróżnić bodźców emocjonalnych od neutralnych. Może to prowadzić do tego, że taka osoba straci rozeznanie, co jest w danej sytuacji ważne i będzie źle oceniać rzeczywistość.

Zobacz także: Dlaczego mężczyźni lubią kobiety w spódnicach?

Dlatego - jeśli zależy Wam na obiektywnych ocenach - nie podejmujcie się ważnych zadań, które bazują na odczuciach, gdy jesteście zaspane czy nie przespałyście dobrze całej nocy. Uważajcie też na osoby, które zarywają nocki - z pewną ostrożnością słuchajcie ich porad, gdyż może się tak zdarzyć, że poprzez swoje niewyspanie zupełnie straciły obiektywizm. 

Zobacz także: Czy powinno się popijać posiłki?

Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Środa 16.12.2015 (aktualizacja: 2015-12-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×