O wstydzie... bez wstydu!

Czy wstyd jest nam potrzebny do zachowania prawidłowych stosunków międzyludzkich? Jeśli tak, to dlaczego czują go tylko dorośli?

fobie.jpg

Małe dzieci podchodzą do otaczającego ich świata bez żadnego wstydu. Ich zachowanie bardzo szybko trafia jednak na barierę tworzoną przez dorosłych. To właśnie my karzemy dzieciom wstydzić się ich spontanicznych odruchów. Skąd się to bierze i czy jest dla nas dobre?

Społeczeństwo uczy nas ciągłego stawiania sobie nowych wymagań, którym bardzo często nie potrafimy sprostać. Spotykamy się z licznymi porównaniami do innych i ich zachowań i chcemy osiągnąć jak najwięcej. Każdy z nas jest jednak inny i dysponuje różnymi siłami i predyspozycjami, o czym często zapominamy. Wstydzimy się nie tylko za siebie, ale i za bliskie nam osoby. Bardzo ważne jest oduczenie się wstydu w momentach, które wcale nie są wstydliwe, zażenowanie wynika natomiast z przyzwyczajenia- ponieważ konkretnego zachowania "należy" się wstydzić. Kiedy wstyd staje się nieadekwatny do sytuacji, zaczyna ograniczać nasze działania, a także kontakty międzyludzkie. Zdrowa, wstydliwa reakcja, w niektórych momentach ma swoje zalety.

To właśnie wstyd ogranicza nas przed wchodzeniem w toksyczne kontakty i sprawia, że bliższe relacje są bardziej ekscytujące. Gdyby na pierwszej randce nie towarzyszyła nam nieśmiałość, nie byłybyśmy tak atrakcyjne dla mężczyzny. Według psychologów wstyd to także wrodzona cecha, dzięki której nie skupiamy się za bardzo na sobie. To własnie on buduje uczucie intymności i umożliwia wyznaczenie granic, w obrębie których jesteśmy skłonni otworzyć się na innych.

To, jak często się wstydzimy zależy jednak od sposobu, w jaki wychowywali nas rodzice. Dlatego kształtując własne dziecko warto nauczyć go, że w poczuciu wstydu nie ma nic złego, o ile nie występuje zbyt często. Maluch, który zostanie nauczony, że musi wstydzić się każdego śmiałego kroku, jako dorosły może podświadomie hamować swoje własne "ja" i rezygnować z głębszych relacji.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 15.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×