Odchudzanie może zwiększać ryzyko depresji?

Z pewnością wielu z nas nie raz próbowało się odchudzać, by czuć się lepiej fizycznie i psychicznie. Czy zatem możliwe jest, by odchudzanie zwiększało ryzyko wystąpienia depresji?

odchudzanie a depresja.jpg

Odchudzanie może zwiększać ryzyko depresji?

Wydawać by się mogło, że walka z otyłością i utrata masy ciała prowadzi nie tylko do poprawy fizycznego stanu zdrowia, ale także psychicznego.

Badania przeprowadzone ostatnio na University College London pokazują, że zrzucenie niechcianych kilogramów może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji w naprawdę dużym stopniu.

Naukowcy przeanalizowali wyniki badań ponad 1900 osób z nadwagą oraz otyłością, by zobaczyć jaki wpływ ma utrata wagi na zdrowie fizyczne i psychiczne. Wyniki pokazały, że Ci, którzy stracili 5 procent masy swojego ciała zmniejszyli ryzyko chorób serca, obniżyli ciśnienie krwi, ale obok tego, zanotowano u nich zwiększenie ryzyka wystąpienia depresji aż o 52 procent. Skąd takie wyniki?

 

- Przekaz reklamowy daje ludziom nierealistyczne oczekiwania dotyczące utraty masy ciała. Często obiecuje się natychmiastową poprawę życia, która w rzeczywistości nie może być tak szybka. Ludzie przez to nie są realistami i nie są przygotowani na podejmowanie większych wyzwań. - mówi Sarah Jackson, główny koordynator badań.

Zobacz też: POZNAJ NAJCZĘSTSZE ŚNIADANIOWE BŁĘDY, KTÓRE NIE POZWALAJĄ CI SCHUDNĄĆ 

Dodatkowo depresyjne nastroje może wywoływać stres związany z ograniczeniem kalorii, a nie bezpośrednio samej utraty wagi.

Badania te nie dowodzą, że samo odchudzanie może być przyczyną depresji, ale dowodzi, że zmniejszenie masy ciała nie uszczęśliwia nas automatycznie, jak często nam się wydaje. Nie chodzi o to, by rezygnować ze szczupłej sylwetki, ale o to, by do odchudzania i jego efektów podejść z rozsądkiem.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Niedziela 05.04.2015 (aktualizacja: 2015-04-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×