ON jest alkoholikiem

Kiedy partner pije, choruje cała rodzina. Osoba uzależniona swoje życie podporządkowuje jednemu "bożkowi". Biega dookoła ołtarza, na którym stoi butelka wódki. A pozostali członkowie rodziny biegają wokół alkoholika. Jak przerwać ten zaczarowany krąg? I kto może to zrobić?

shutterstock_61351648.jpg


Artykuł zamieszczony w naszym styczniowym numerze Olivii ("Z pamiętnika alkoholika") bardzo was poruszył. Telefon, przy którym dyżurował autor tekstu Maciek, niepijący alkoholik, dzwonił bez przerwy. Wszyscy szukali recepty cud, która sprawi, że bez przeprowadzania radykalnych zmian i ponoszenia kosztów nastąpi wyzdrowienie. I tak by nikt się nie dowiedział. Ani sąsiedzi, znajomi czy dalsza rodzina.

W naszym kraju alkoholizm traktowany jest liberalnie, bo piją wszyscy, ale rodziny, w których alkohol staje się problemem, trzymają ten fakt w wielkiej tajemnicy.  Bo mieć pijaka w rodzinie to wstyd. I to nie sam zainteresowany, ale jego najbliżsi jako pierwsi szukają pomocy. On twierdzi, że nie ma problemu, w każdej chwili może przestać pić, bo np. przez tydzień nie miał w ręku kieliszka. To jego żona, matka, córka, siostra czują się bezradne. Wiele z nich nieraz szukało pomocy u życzliwej sąsiadki, przyjaciółki, księdza, kogoś z opieki społecznej, a może nawet w grupie wsparcia dla osób współuzależnionych. Ale proszenie o pomoc, a gotowość do skorzystania z niej to dwie różne sprawy.

Rodzina alkoholika liczy, że on wyzdrowieje sam, bez żadnej zmiany ze strony bliskich. A trzeba zrozumieć, że w zdrowieniu rodziny alkoholowej ważna jest zmiana zachowania wszystkich jej członków. Dlatego pierwszy etap, np. możliwość anonimowej rozmowy z trzeźwiejącym alkoholikiem, to bardzo ważny krok. Być może dopiero teraz masz odwagę przyznać się, że w waszej rodzinie występuje alkoholizm. Kłopotliwe milczenie zostaje przerwane. I bardzo dobrze!

Jeśli jesteś też w stanie wysłuchać rad osoby, która przez to przeszła, być może uwierzysz, że wam również może się udać. Potrzebujesz czasu, aby dojrzeć do decyzji, by zastosować sprawdzone rady, ze wszystkimi konsekwencjami.

O czym powinnaś pamiętać?

1. Nie daj się zwieść obietnicom, że wypił ostatni kieliszek. To kłamstwo. Nawet jeśli on szczerze wierzy w swoje słowa. Alkoholizm to śmiertelna choroba, z której nie sposób wyleczyć się samemu. Nawet długotrwała abstynencja bez zmiany życia, wyznawanych wartości i wsparcia nie daje gwarancji wytrwania w trzeźwości.

2. Musisz przestać koncentrować się na jego piciu. Jeśli wróci w nocy pijany, nie zrywaj się, żeby mu zdjąć buty czy przykryć, bo zasnął na podłodze. Nie dopytuj się, czy zapłacił rachunki, był w pracy. On ma zauważyć, że w rodzinie coś się zmieniło. Że nie masz już dłużej zamiaru towarzyszyć mu w bieganiu dookoła ołtarzyka z butelką. To wszystko, co teraz możesz zrobić. Reszta należy do niego. Najpierw zauważy zmianę, potem zacznie się zastanawiać, co się stało i dlaczego.

3. Skończ z kryciem jego pijaństwa. Nawet jeśli błaga, nie dzwoń do pracy i nie tłumacz, że nie przyjdzie, bo ma grypę.  Kiedy zadzwoni jego matka, powiedz, dlaczego nie może z nią rozmawiać. Bez narzekania, złości, szantażu. Stwierdź fakt: "Nie może podejść, bo jest pijany".

4. Udowodnij mu, że nie można na niego liczyć. Wykorzystaj moment, kiedy od dwóch, trzech dni będzie trzeźwy. W czasie wychodzenia z kaca ma  poczucie winy, a kolejny ciąg nie jest jeszcze zbyt silny. Przypomnij mu np.: "We wtorek miałeś wrócić po pracy o 17 i pójść na zebranie do szkoły Ani. Wróciłeś po 22 pijany". Bo jemu ciągle się wydaje, że w waszej rodzinie wszystko działa, jest pod kontrolą, a jego "wyłączenia" dwa razy w miesiącu nikomu nie szkodzą.

5. Niech sam podejmie decyzję o leczeniu. Niczego nie przyspieszaj i za niego nie załatwiaj. Nie biegaj za nim z ulotkami ośrodków uzależnień. Za to za każdym razem kiedy jest trzeźwy, powtarzaj mu, że musi się leczyć.

Tekst: Ewa Klepacka-Gryz

Przeczytaj również:

Z pamiętnika alkoholiczki

Kobieta na rauszu


Dodał(a): Michalina Gruszka , Środa 22.02.2012 (aktualizacja: 2012-02-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Bronia
Mój TŻ był alkoholikiem przez ponad 5 lat. To był koszmar. Jedynie co go uratowało to odwyk w jednym z prywatnych ośrodków pomocy psychologicznej w Ustroniu (Życiowa Przystań się nazywają chyba). Sam pobyt tygodniowy kosztuje tam 1500 zł, a detoks to cena z rzędu 500 zł, ale wyszedł z tego. Facet nie do poznania z tym, że nie jestesmy juz razem.....
Link do tego prywatnego ośrodka http://zyciowaprzystan.eu/
Dodano: 2017-03-06 17:06:48 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×