Ona, on i... ta trzecia

Nie zawsze tą trzecią w związku jest kochanka! Także praca albo nowe hobby mogą niszczyć waszą relację. Odciągają od ciebie partnera, sprawiają, że czujesz się osamotniona, niekochana. Jak rozbić taki nietypowy trójkąt?

Ona, on i... ta trzecia


Zaczęło się niewinnie. W wakacje odwiedzili oceanarium. Adam był zachwycony. Chyba bawił się znacznie lepiej od Tatiany, a nawet od dzieciaków. Dwa tygodnie po powrocie kupił malutkie akwarium i jednego welonka. Miesiąc później w salonie pojawiło się akwarium na 1000 litrów wody i stadko pielęgnic. Nie minęły kolejne dwa miesiące, a mieli nowe gigantyczne akwarium morskie. Żeby kupić do niego rośliny, Adam zlikwidował ich lokatę na czarną godzinę. Potem ustawił jeszcze dwa małe, bo, jak wyjaśnił nieświadomej Tatianie, potrzebny jest jeszcze szpital dla chorych rybek, no i żłobek. Na początku Tatiana nawet cieszyła się z akwarystycznej pasji męża. To super, że czymś się interesuje, zamiast siedzieć przed telewizorem jak większość facetów. Ale szybko pożałowała tego entuzjazmu. Miała dosyć robaków mrożących się w pojemnikach na lód. Tego, że wszystkie pieniądze idą na wodorosty. I że nie sposób poprosić Adama nawet o wyniesienie śmieci, bo cały czas siedzi z nosem przy szybie.

Ona, on i... ta trzecia

W objęciach rybek


Czy rybki, mecze, gry komputerowe, samochody, sklejanie modeli pociągów są lepsze od kochanki? Tylko pod dwoma względami: nie zajdą w ciążę ani nie będą próbowały wymusić na twoim mężu rozwodu. Z punktu widzenia terapeutów rodzinnych to, czy trzecim niechcianym wierzchołkiem powstałego trójkąta jest inna kobieta, czy pasja akwarystyczna, nie ma większego znaczenia. Chodzi o sam proces. Trójkąty powstają wtedy, gdy życie w parze staje się dla któregoś z partnerów (albo obojga) nie do zniesienia. Między mężczyzną a kobietą albo pojawia się dystans, poczucie pustki, albo ciągle dochodzi do kłótni. Wprowadzenie tej trzeciej – kochanki, pasji, pracy – pozwala zmniejszyć napięcie. Dlaczego? Ponieważ osoba, którą trzeci wierzchołek trójkąta angażuje tak jak Adama, coraz mniej czasu, energii emocji przeznacza dla partnera. A zatem samotność w małżeństwie już tak nie boli. Konflikty nie ranią, bo ich nie ma (Adam ciągle siedzi przy akwarium i do żony ledwie się odzywa). A w chwili spięcia może wykazać się anielską cierpliwością, a potem ukoić swoje żale przy tej trzeciej.

Ona, on i... ta trzecia

Kobiety są bardzo wyczulone na choćby cień ryzyka pojawienia się kochanki. Ledwie uchwytny zapach perfum, dziwne SMS-y późnym wieczorem, jakieś żeńskie imię, które on często przywołuje w rozmowach, wystarczą, by w głowie włączył się nam alarm. Jeśli zaś partner zaczyna wsiąkać w pracę, hobby czy gry komputerowe, bardzo długo pozostajemy ślepe na to, co się dzieje. No bo cóż, niech pracuje, dostanie awans i wszystkim będzie się nam lepiej żyło. Może pasjonować się akwarystyką, wędkarstwem, modelarstwem – chyba lepiej, niż żeby pił? A niech siedzi sobie przed telewizorem – przynajmniej jest w domu i można go mieć na oku. Poza tym tak naprawdę jest nam to na rękę. Wcześniej były w domu kłótnie, pretensje, a teraz cisza, można odetchnąć.

Ona, on i... ta trzecia

Kobieta orientuje się, że coś dzieje się nie tak, w chwili, w której trójkąt jest już bardzo ustabilizowany, relacja mąż i ta trzecia – bardzo silna. A sama małżonka jest, jak nazywają to psychologowie, systematycznie wypychana na „out”. Bo na tym właśnie polega trójkąt: im mocniejsza więź między Adamem a jego rybkami, tym słabsza między Adamem a Tatianą. Ona oczywiście czuje, że coś jest źle, że partner się oddala. Próbuje więc panicznie go pochwycić i zatrzymać przy sobie. Pojawiają się spięcia, które on kończy w ten sam sposób: przestaje się odzywać, wzrusza ramionami, odwraca się plecami i idzie do rybek.

Rybki, oczywiście, nie naciskają na rozwód... Ale do tego rozwodu może z ich powodu dojść. I, rzeczywiście, zdarza się, że małżeństwo się kończy – nie ma kochanki, nie ma zdrady, ale jest rozpad więzi.


Tekst: Jagna Kaczanowska, psychologDodał(a): Redakcja , Piątek 11.03.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
nana27
"rybki, mecze, gry komputerowe, samochody, sklejanie modeli pociągów" - jak mam wyberać to wole zdecydowanie to od kochanki !
Dodano: 2011-06-14 20:06:30 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×