Pan nieufny

Zaufanie to podstawa. Fundament, na którym buduje się wzajemne relacje. Związek bez zaufania jest jak dom bez fundamentu, ale... Wyobrażasz sobie bycie z kimś, kto zna twoje największe sekrety? Pamiętaj! Zaufanie ma swoje granice.

nieufność w związku

Zaufanie w związku kojarzy się przede wszystkim z wiernością. Ufam partnerowi, czyli wierzę, że mnie nie zdradzi. On nie ma nic przeciwko temu, że od czasu do czasu idę na imprezę bez niego, bo ufa mi w stu procentach. A tymczasem zaufanie dotyczy także innych sfer wspólnego życia, jak choćby przeszłość twojego ukochanego, twoje sekrety z przyjaciółką, jego zarobki, twój stan zdrowia itd. Czy wspólne życie oznacza, że nie mamy prawa mieć przed sobą żadnych tajemnic, a jeśli je mamy, to jest to jednoznaczne z tym, że sobie nie ufamy? A jeśli tak jest, to co dalej?


Wyszło szydło z worka

Iwona kilka dni temu rozstała się z długoletnim narzeczonym. Powód? Tylko się nie śmiejcie – odkryła, że mężczyzna jej życia ma służbowy telefon komórkowy i nic jej o tym nie powiedział. "Jak mogę planować wspólną przyszłość z kimś, kto nie zamierza mi podać numeru swojej komórki? Co jeszcze może przede mną ukrywać?" – umotywowała swoją decyzję.

Agata od lat jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki superdzieciaków. Jaśkowi, swojemu mężowi, mówi o wszystkim, nawet o kłótniach z najlepszą przyjaciółką. Kiedy wychodzi z domu, zawsze informuje, o której zamierza wrócić i tego samego wymaga od pozostałych członków rodziny. Agata ufa mężowi, jest pewna, że nigdy by jej nie zdradził – za bardzo zależy mu na rodzinie.

"I wyobraźcie sobie, kilka dni temu odkryłam, że Jasiek mi nie ufa. Podjechaliśmy do bankomatu, żeby wypłacić pieniądze na zakupy. Mamy osobne konta w banku, ale nigdy nie kłócimy się z powodu pieniędzy. W samochodzie spał nasz mały synek, więc zaproponowałam Jaśkowi, żeby dał mi swoją kartę. Przecież szybciej i prościej było, żeby jedno z nas poszło do bankomatu. Ale mój mąż się nie zgodził. Powiedział: »Przecież nie znasz mojego PIN-u«. I co wy na to? Od 11 lat dzielę stół i łoże z mężczyzną, który boi się, że ukradnę mu pieniądze z konta!" – Agata nie potrafi się z tym pogodzić.

Marta kilka dni temu spotkała znajomą, której mąż pracuje w firmie razem z jej mężem. Znajoma zapytała, czy jej mąż ma już jakąś propozycję pracy, bo jej Mirek ma kilka, ale nic rewelacyjnego.  

"Początkowo nie rozumiałam, o co jej chodzi, więc mi to wyjaśniła. Okazało się, że firma, w której pracują nasi mężowie, prawdopodobnie ma się wycofać z rynku. Tylko dlaczego ja o ty nie wiedziałam? Mój mąż, który nigdy dotąd mnie nie oszukał i jak twierdzi, mówi mi o wszystkim, nagle przemilczał taki drobiazg, jak to, że być może za chwilę zostanie bez pracy" – Marta nie kryje oburzenia.

Jesteś w związku z mężczyzną i wydaje ci się, że znasz go jak siebie samą. Nieraz opowiadał ci historie ze swojego życia, o których nie mówił nikomu. Nigdy nie przyłapałaś go na kłamstwie. Dużo ze sobą rozmawiacie i to na każdy temat. Dzielicie się nawet swoimi fantazjami seksualnymi. Znasz go tak  dobrze, że potrafisz przewidzieć wiele jego reakcji, np. co powie, kiedy wpadną do was znajomi z niezapowiedzianą wizytą albo zadzwoni teściowa, a on akurat nie będzie miał ochoty z nią rozmawiać. Wystarczy, że popatrzysz na jego minę i już wiesz, w jakim jest dzisiaj nastroju. A tu nagle, pewnego dnia okazuje się, że on zataja przed tobą jakąś informację albo wydarzenie ze swojego życia. Odkrywasz to przypadkiem i... No właśnie. Jak się z tym czujesz? Jesteś zawiedziona, bo byłaś pewna, że nie macie przed sobą żadnych tajemnic. Czujesz się oszukana, bo on ci nie ufa. Zraniona, bo nie ma podstaw, by ci nie ufał. Niekochana, bo jak nie ufa, to znaczy, że nie kocha. Przestraszona, bo rozszalałe emocje podpowiadają ci, że od zatajenia PIN-u karty kredytowej do kochanki droga niedaleka. A co on na to?

Możliwe są dwie wersje:
a. uważa, że się czepiasz z powodu drobiazgu, przecież on już, natychmiast, może podać ci ten PIN itd.;

b. uważa, że każdy człowiek ma prawo do tajemnic, a numer PIN-u nie ma związku z waszym małżeństwem.


Dodał(a): Michalina Gruszka , Środa 18.01.2012 (aktualizacja: 2012-01-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×