Partner zbyt blisko związany z rodzicami

Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy nasz partner staje po stronie swojej matki a nie mojej? Zawsze zgadza się z jej racjami, a nigdy z moimi. Proszę o pomoc.


Partner zbyt blisko związany z rodzicami

Partner zbyt blisko związany z rodzicami


Witam, wraz z wiekiem dziecka, powinna wykształcać się jego samodzielność i niezależność od rodziców. Niestety, dla dzieci i ich partnerów życiowych, nie zawsze tak się dzieje.

Nie ma nic niepokojącego, jeśli dorosły i niezależny człowiek pyta o radę swoich rodziców czy rozważa przedstawione przez nich stanowisko. Zdarza się także, że jeden z partnerów ma trudności z dogadaniem się z rodzicem drugiego, który może tłumaczyć czy bronić jego zdania. Jeśli jest to pojedyncza sytuacja, warto się zastanowić nad argumentami partnera i jego matki. Być może doszło do jakiegoś nieporozumienia, które można wyjaśnić.

Kliknij i dowiedz się, w jaki sposób skutecznie uwolnić się od zazdrości!

Inaczej przedstawia się relacja w związku, gdy sytuacja się powtarza, a partner traktuje swoją matkę jako pełnoprawną partnerkę do podejmowania decyzji lub osobę, która zawsze ma rację. Jest to poważny problem dla osób zaangażowanych w związek.

W takim układzie niezbędne jest wyrażenie swoich oczekiwań i ustalenie granic między związkiem a zaangażowaniem matki. Można na przykład ustalić, że wszystkie decyzje odnośnie domu podejmujecie Państwo razem i mama się nie wtrąca chyba, że wyraźnie poprosicie ją o radę czy wyrażenie swojego zdania na dany temat. Można również ustalić, że konflikty między sobą rozwiązujecie Państwo razem nie angażując w nie swoich rodziców.


Kliknij i dowiedz się, jak wyleczyć złamane serce!

Zdarza się, że partner zbyt blisko związany ze swoimi rodzicami nie dostrzega problemu. Można wtedy skorzystać z terapii par. Ukochana osoba raczej nie skorzysta z pomocy psychologa, jeśli dostanie informację: „masz problem ze swoją matką, rozwiąż go”. Może być jednak znacznie bardziej skłonna do przyjęcia pomocy, gdy przedstawi się sytuację jako wspólny problem, który razem można rozwiązać.

Kliknij i dowiedz się, jak zatrzymać szczęście na dłużej!

Jeśli partner nie zgodzi się na ustalenie granic, będzie notorycznie łamać Państwa postanowienia ani nie zgodzi się na terapię, pozostaje jedynie postawić sobie pytanie czy chce się pozostać w związku, w którym tak istotną osobą jest cały czas teściowa.Marta Kołacka
Ekspert MilionKobiet.pl

Marta Kołacka

seksuolog, psycholog

Foto główne: ThinkstockDodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Czwartek 17.01.2013 (aktualizacja: 2013-01-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
marrika2
od maminsynka trzeba uciekać!
Dodano: 2013-01-22 01:24:32 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×