Po czym rozpoznać niepewność siebie?

Wyobraź sobie sytuację, w której spotykasz kogoś u znajomych, na imprezie czy na ulicy. I po chwili rozmowy czujesz, że coś jest nie tak z Tobą. Do momentu poznania tej osoby, miałaś bardzo miły dzień, a po rozmowie zaczynasz kwestionować swoje decyzje, myślenie czy przekonania. Zdarza się też, że zakwestionujesz swoje osiągnięcia, z których jesteś dumna. Ta druga osoba jest we wszystkim lepsza- ma ciekawszą pracę, mądrzejsze dzieci, przystojniejszego męża i lżejsze życie. Gdzie jest haczyk?

Po czym rozpoznać niepewność siebie?

Z punktu widzenia psychologi, nie jest wcale trudno zburzyć czyjeś myślenie czy postrzeganie świata w ten sposób. Ludzie, którzy każdemu głośno mówią o swoich osiągnięciach i obnoszą się swoim szczęściem, szybko sprawiają, że czujemy się mali. Jak się okazuje, wystarczy zestaw prostych narzędzi do wykrywania, które nie tylko pomogą poczuć Ci się lepiej, lecz także bardzo szybko wskażą słabe punkty Państwa Idealnych. Wiedeński psychoanalityk Alfred Adler nazwał ten proces kompleksem niższości.

    Według Adlera ludzie, którzy czują się gorsi od innych mają jeden sprawdzony sposób, by poczuć się lepiej i dowartościować - robią to poprzez sprawianie innym przykrości. Niektórzy twierdzą, że to tzw. narcystyczne zaburzenie osobowości, które charakteryzuje się niskim poczuciem własnej wartości. W każdym razie, gdy masz do czynienia z kimś, kto często sprawia, że czujesz się gorsza, może istnieć szansa na to, że jego narcyzm jest winowajcą całej tej sytuacji.

Zobaczcie także: Jak zrealizować swoje postanowienia?

    Jakie zachowania charakreryzują osobę niepewną siebie?

1.    Będzie chciała, żebyś Ty również poczuła się niepewnie - jeśli na co dzień jesteś zadowolona ze swojego życia i osiągnięć, szybko wyczujesz, którzy ludzie starają się, abyś straciła poczucie własnej wartości i zaczęła kwestionować swoje postrzeganie w wielu sprawach.

2.    Będzie dumnie prezentowała swoje osiagnięcia - tak, abyś to Ty przytaknęła i potwierdziła, że faktycznie życie tej drugiej osoby jest lepsze/ ciekawsze/ bardziej elitarne. Osoba niepewna siebie potrzebuje ciągłego chwalenia, by utwierdzać się w przekonaniach… których nie jest pewna.

3.    Jesteś na bieżąco z życiem tej osoby… nawet jeśli nie masz na to ochoty - zdjęcia na Facebook’u z lotniska ze smutną buzią i opisem, w którym narzeka na swoją okropną pracę, która zabiera ją na szkolenie na Bali, albo zdjęcia na Instagramie  przedstawiające świetne osiągnięcia dzieci czy check-in na nudnej kolacji z rodzicami w najdroższej restauracji.

Zobaczcie także: Dlaczego warto utrzymywać znajomości?

4.    Osoba niepewna siebie ciągle będzie narzekała, że jej osiągnięcia nie są wystarczająco dobre - osoba ambitna, która faktycznie chce coś zmienić, nie będzie narzekać, tylko zakasa rękawy i pójdzie coś z tym zrobić. Osoba o niskim poczuciu własnej wartości będzie czekała na potwierdzenie osoby z zewnątrz, która poklepie ją po ramieniu i ciągle będzie powtarzać, że ją podziwia, że jest z niej dumna itp.

Podsumowując: gdy ktoś ciągle daje Ci odczuć, że coś jest z Twoim życiem nie tak, jednocześnie przechwalając się własnym, kiwnij głową i po rozstaniu z Tą osobą zapomnij o wszystkim, co Ci powiedziała. Chyba, że jej uwagi popchną Cię do dobrych zmian. Mimo wszystko, przesiej swoje wątpliwości i nie daj sobie wejść na głowę. Może się okazać, że ta osoba ma większy problem niż Ty.Zobaczcie także:Foto: Thinkstock


Dodał(a): Anna Guzek , Czwartek 04.02.2016 (aktualizacja: 2016-02-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×