Poznaj niezwykłe ciekawostki na temat naszych snów

Sny ma każdy z nas, choć nie wszyscy potrafimy odtworzyć je kolejnego dnia. Oto kilka ciekawych faktów na temat tego, co tworzy się w naszej głowie kiedy śpimy.

ciekawe fakty o snach.jpg

Poznaj niezwykłe ciekawostki na temat naszych snów

Sny to coś, co przydarza się każdemu z nas, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi. To zjawisko jest zakorzenione w naszej głowie, a nauka wciąż nie jest w stanie wytłumaczyć wielu rzeczy dotyczących snów. Istnieje jednak kilka ciekawostek, które z pewnością warto poznać. Oto one!

Sny pomagają zapamiętywać

Czy wiesz, że podczas swoich snów odtwarzamy nawet 86 procent tego co działo się w ciągu dnia? Na Harvardzie przeprowadzono pewien eksperyment, który potwierdza teorię, że dobry sen pomaga nam zapamiętywać. Przedstawiono uczestnikom badania plan labiryntu, który mieli zapamiętać, by móc z niego wyjść. Następnie część badanych ucięła sobie 90 minutową drzemkę i po tym czasie podjęła się wyzwania opuszczenia labiryntu. Wyniki pokazały, że grupa, która nie spała, gorzej zapamiętała drogę wyjścia niż Ci, którzy mieli szansę na sen.

Zobacz też: 5 RZECZY, O KTÓRYCH KAŻDY Z NAS POWINIEN POMYŚLEĆ SOBIE PRZED SNEM 

Epickie sny

Nauka zna takie określenie jak "epickie sny", co to takiego? Otóż śnić możemy bardzo krótko, bo niektóre nasze sny mogą trwać jedynie sekundę, jednak są też takie, które składają się z naprawdę wielu złożonych scen, które układają się w długie fabularne historie i mogą trwać nawet całą godzinę. Takie właśnie sny nauka określa jako "epickie sny".

ciekawe fakty o snach.jpg

Istnieją techniki, które pomagają zapamiętywać sny

Śnimy bardzo dużo

Człowiek przeciętnie ma w swoim życiu aż 100 000 snów. Z tych obliczeń wynika, że jednej nocy śnimy nawet kilkadziesiąt snów.  Niestety znacznej większości nie zapamiętujemy. Niektórzy twierdza nawet, że nic im się nie śni, gdyż nie zapamiętują żadnego z nich. Najczęściej udaje nam się zachować w pamięci jeden lub dwa sny z danej nocy.

 

Kolorowych snów...

Okazuje się, że życzenie sobie nawzajem kolorowych snów nie jest przypadkowe. Dopóki kolorowa telewizja nie zawitała na stałe do każdego domu, aż 75 procent ludzi miało sny czarno-białe. W tym momencie jest to około 12 procent. Co więcej, w naszych snach pojawiają się tylko twarze, które już kiedyś gdzieś widzieliśmy.

Śnimy nawet podczas lekkiej drzemki

Do tej pory naukowcy twierdzili, że śnimy tylko podczas głębokiej fazy REM. Badacze jednak odkryli, że sny pojawiają się nawet wtedy, gdy ucinamy sobie lekką drzemkę. Jednak faza snu ma wpływ na to o czym śnimy. Sny, które pojawiają się podczas głębszej fazy, czyli zazwyczaj w środku nocy, są bardziej emocjonalne i złożone. 

Zobacz też: DLACZEGO WARTO SPAĆ NAGO? 

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Poniedziałek 16.02.2015 (aktualizacja: 2015-02-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×