Poznaj receptę na brak czasu!

"Nie mam czasu" - to chyba jedno z najczęściej wypowiadanych zdań. Często marzymy o tym, aby choć na jeden dzień doba stała się dłuższa, byśmy mogli dokończyć zaległe sprawy, odpocząć, czy spędzić czas z dziećmi. Spoglądanie na zegarek, to dla Ciebie traumatyczne przeżycie? Mamy na to receptę.

78652217.jpg

Poznaj receptę na brak czasu!

Organizacja przestrzeni

Aby skupić się na swoich zadaniach, koniecznym jest uporządkowanie miejsca swojej pracy. Wyeliminuj rzeczy i przedmioty, które rozpraszają Twoją uwagę. Zorganizuj sobie miejsce w domu, czy pracy, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Uporządkuj dokumenty, teczki, posegreguj faktury - tak, abyś w każdym momencie mogła znaleźć to, czego w danym momencie potrzebujesz.

Piramida potrzeb

Wykonaj analizę obowiązków, spraw, zadań do wykonania. Podziel je na cztery części:

pilne i ważne (priorytety)

niepilne i ważne (ćwiczenia, czytanie książek)

pilne i nieważne (niektóre telefony lub spotkania)

niepilne i nieważne (program w TV, złodzieje czasu)

Pamiętaj:

"To co ważne rzadko bywa pilne, a to co pilne rzadko bywa ważne."

 Kliknij i zobacz jak być szczęśliwą!

Cel, pal!

Żeby w życiu osiągnąć sukces, trzeba mieć wyraźnie określony cel. Zasada ta, sprawdza się również w pracy, dlatego przed rozpoczęciem zadania zastanów się, co chcesz osiągnąć. Na końcu przeanalizuj wyniki i sprawdź, czy sprostałaś swoim oczekiwaniom, jeśli nie, odpowiedz sobie na pytanie 'dlaczego' i spróbuj unikać popełniania takich samych błędów w przyszłości.

Wszystko na raz? Nie!

Wielozadaniowość nie sprzyja efektywności pracy. Jeśli chcesz dobrze wykonać swoje zadania, skup się na każdym z nich w 100%. Takie zadania zazwyczaj pozostawia się niedokończone.

Kliknij i zobacz, jak się nie wypalić!

Zasada DIN

To jedna z ważniejszych zasad dobrej organizacji czasu: Do It Now, czyli zrób to teraz i nie odkładaj niczego na później. Jeśli będziesz trzymała się tej zasady, na pewno zyskasz na efektywności i czasie.

Pożeracze czasu

Pożeracze czasu to wszystko to, co zabiera Ci cenny czas, zamiast go dodawać. To telewizja, portale internetowe, społecznościowe. Często tracimy kontrolę nad czasem poświęcanym na tego typu rozrywki. Postaraj się to zmienić. Jeśli masz swój ulubiony serial, to wykorzystaj czas reklam, np. na zrobienie prania, czy pomalowanie paznokci.

Tekst: Nikola Zbyszewska

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: ThinkstockDodał(a): Nikola Zbyszewska , Piątek 25.01.2013 (aktualizacja: 2013-01-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Radosc1
Bardzo fajny i trafny artykuł!!! :) Gorąco polecam swój sposób na brak wolnego czasu: http://4grow.pl/szkolenie-efektywne-zarzadzanie-czasem-pracy-szkolenia-warszawa :)
Dodano: 2013-09-13 15:19:09 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×