Poznaj siebie

Wpadasz w złość i często wypowiadasz słowa, które ranią, a później ich żałujesz. Dopada cię smutek, który nie chce odejść, lęk, którego nie możesz się pozbyć, a czasami jedno i drugie. Krzyczysz, płaczesz… dopiero później przychodzi refleksja: "Po co ja to zrobiłam, dlaczego płakałam, czy ktoś, kogo lubię i szanuję zasłużył na słowa, które w przypływie emocji wypowiedziałam zadając mu ból?" Ból, który w takich chwilach refleksji sama odczuwasz, bo wstyd ci, za to, że nie zapanowałaś nad swoimi emocjami.

Poznaj siebie – czyli podróże między niebem, a piekłem

Kluczem do zapanowania nad emocjami jest wiedza o sobie samym. Emocje, jakie odczuwasz, nie są pozostawione same sobie i nie jest prawdą, że nie możemy nad nimi zapanować. Owszem, nie możemy pozbyć się emocji w ogóle, a szczególnie tych złych, które uzewnętrznione w postaci jakichś irracjonalnych zachowań, powodują wyrzuty sumienia. Ale czy są emocje złe i dobre? Wszystkie mają za zadanie pobudzić cię do działania, do zrobienia czegoś, co pozwoli ci się od nich uwolnić.  

Emocje pozostawione same sobie łopoczą jak żagiel na wietrze, ale możemy, jak wytrawny żeglarz, zapanować nad nimi i nadać naszym zachowaniom odpowiedni kierunek. Sterem jest twoja świadomość przeżywania w danej chwili uczuć i emocji a przede wszystkim umiejętność ich nazwania: "Teraz czuję złość", albo: "Teraz jest mi smutno". Daje ci to szansę koncentracji na tym co czujesz i skupieniu się na tym, co o tych emocjach myślisz. Dzięki temu wiesz, że wybuch złości czy płaczu, będzie początkiem kolejnych stanów emocjonalnych, jakie wrócą do ciebie jak bumerang w postaci żalu, wstydu, czy wyrzutów sumienia.

Taka pełna świadomość uczuć, da ci szansę na zadanie sobie pytania, czy faktycznie powinnaś odczuwać to co czujesz, ale również wybór działania jakie możesz podjąć, żeby tego uczucia się pozbyć. Czasami wystarczy "przepędzić" emocje krótkim stwierdzeniem: "nie będę o tym myśleć", częściej jednak, musisz podjąć wysiłek, żeby nie poddać się impulsowi, którego skutków będziesz żałować.  

Ważne jest, że wiesz co czujesz i nie będziesz się tym uczuciem zadręczać, tylko szybciej podejmiesz działanie, żeby się go pozbyć. Poznanie siebie polega na wypracowaniu sobie takiego sposobu myślenia o emocjach, żeby nieprzyjemny dla ciebie stan, utrzymywał się jak najkrócej.

Nie daj się  pochłonąć, opanować emocjom, żeby działały "za ciebie", bo nie będziesz mogła kontrolować swoich zachowań.


Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Czwartek 15.12.2011 (aktualizacja: 2011-12-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Radosc1
Aby poznać siebie, bardzo istotne jest wcześniejsze poznanie własnych uczuć i emocji. Pomocne w tym może okazać się szkolenie z Inteligencji emocjonalnej. Bardzo gorąco polecam i zachęcam: http://4grow.pl/szkolenie-inteligencja-emocjonalna-radzenie-sobie-ze-stresem-szkolenia-warszawa :)
Dodano: 2013-09-17 14:24:44 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×