Przytul mnie!

Aby być zdrowym i szczęśliwym, trzeba przytulać się z bliską osobą kilkanaście razy dziennie! Warto więc korzystać z każdej okazji, by czule ściskać nie tylko dzieci, lecz także partnera.

Przytul mnie!


Każdy z nas ma około dwóch metrów kwadratowych skóry. A na tych dwóch metrach miliony receptorów czuciowych. Jesteśmy stworzeni do dotykania! Dzieci opuszczone przez rodziców zapadają na chorobę sierocą nie wtedy, gdy są głodne czy jest im zimno, ale wtedy, gdy nie są dotykane i przytulane. Matka przytula, kołysze i dotyka dziecko, przekazując mu w ten sposób sygnały: kocham cię, akceptuję, jesteś bezpieczny, zatroszczę się o ciebie, rozumiem twoje uczucia! A jednocześnie, przygarniając dziecko do serca, w magiczny sposób zabiera wszystkie jego troski, smuteczki. Taki dotyk jest szalenie ważny dla prawidłowego rozwoju człowieka. A skoro człowiek rozwija się całe życie... całe życie powinien być też przytulany!


Zastrzyk dobrej energii


Wystarczy przeanalizować zaledwie jeden dzień, by stwierdzić, że choć dzieciom zapewniasz odpowiednią dawkę przytulania, partner cierpi raczej na deficyt... Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością ma to związek z wzorcem kulturowym: twardego faceta, który się nie maże, no i który... nie prosi: "Przytul mnie!". Dlatego warto się do mężczyzny przytulać samej, bez zachęty. Czuły dotyk wzmocni więź między wami i sprawi, że oboje poczujecie się znacznie lepiej. Wrażenia dotykowe stymulują bowiem korę mózgową i dają zastrzyk tak potrzebnej pozytywnej energii.

Oczywiście trzeba pamiętać, że nie każdy lubi być zaskakiwany dotykiem. Dobrze jest więc zapytać: "Czy mogę się do ciebie przytulić?". Jeśli nie usłyszysz: "NIE!" – przytulaj się! A jak to robić, wyjaśnia Kathleen Keating w swoich kieszonkowych książeczkach uznawanych przez niektórych za klasyczne podręczniki w dziedzinie "dotykologii stosowanej". Z zawodu pielęgniarka, w pracy wielokrotnie miała okazję przekonać się, jak istotny jest dotyk. Od pewnego czasu pracuje więc jako konsultant do spraw zdrowia psychicznego, szerząc na całym świecie ideę obejmowania się i przytulania jako leku na wiele problemów współczesnego społeczeństwa.

O książeczkach Keating i zaletach uścisków wspomniała w "Lekturach nadobowiązkowych" noblistka Wisława Szymborska: "Ponadto rzucanie się sobie w objęcia wzmacnia system nerwowy, odciąga od jedzenia, co ułatwia utrzymywanie szczupłej sylwetki, rozwija mięśnie, zmuszając do wykonywania różnych ruchów, i powstrzymuje proces starzenia się. Czy wypada mi szydzić z obietnic tak miłych?". Korzystaj zatem z przytulania jak najczęściej, ponieważ – jak dowodzi Keating – uścisk może za ciebie powiedzieć np.: "Jestem do twojej dyspozycji o każdej porze dnia i nocy", "Ciesz się razem ze mną moją radością". Dotyk zastępuje tysiące słów. Bywa, że jest najlepszą formą rozmowy wtedy, gdy braknie słów. Gdy partner jest przybity, zrozpaczony. Co można wtedy powiedzieć? Nic. Ale zawsze można się przytulić. "Nie rezygnując z cudownego daru języka, musimy szanować także intuicyjną, bezsłowną mądrość oraz słuchać głosu własnego serca. W ten oto sposób poznajemy pełniejszy sens tajemnicy, którą zwiemy miłością" – dowodzi Keating. Przytulaj się do partnera, przytulajcie się razem z dziećmi, z waszymi rodzicami, krewnymi, przyjaciółmi. Bo serdeczny uścisk rozładowuje lęki i daje radość. Nawet tym, którzy się do tego nie przyznają! No i jest całkiem za darmo. A to w dzisiejszym świecie prawdziwy rarytas.Tekst: Jagna Kaczanowska, psycholog
Korzystałam z książek "Mała księga uścisków" i "Nowa księga uścisków" K. Keating, wyd. Ravi.
Dodał(a): Redakcja , Środa 22.12.2010 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
malami01
Przytulanie to niezwykle ważny odruch. Na początku rozwoju człowieka i później w trakcie jego dojrzałego wieku. Przytulanie daje uczucie bezpieczeństwa i przynależności. Człowiek zwyczajnie czuje się potrzebny.
Dodano: 2014-08-22 11:33:08 Zgłoś nadużycie
Aiszka
nie ma nic fajniejszego nad przytulanie się... misie dwa...:))
Dodano: 2011-06-28 13:59:47 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×