Czy warto mieć drugą pracę?

Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

ThinkstockPhotos-488894301.jpg

Rok 2016 oficjalnie został ogłoszony rokiem pracownika. Za tym hasłem kryją się przewidywania analityków gospodarczych, którzy twierdzili jeszcze rok temu, że ten rok będzie dla nas przełomowym - wzrośnie liczba ofert pracy wraz z zarobkami w wielu dziedzinach. I tak każdego dnia ludzie w Polsce codziennie rano wraz ze świtem wyruszają ze swoich domów z teczkami w rękach, by dotrzeć na czas do pracy i zarobić na rodzinę. Czasami jednak okazuje się, że jedna pensja to za mało i gdy brakuje nam do końca miesiąca, rozglądamy się za dodatkowym zarobkiem, by nie martwić się pieniędzmi. Czy warto?

Zobacz też: Naucz się dystansu do siebie! 


Dużo się mówi ostatnio o tym, że rynek pracy w Polsce coraz bardziej zwraca uwagę na potrzeby i oczekiwania pracowników. A jednak wciąż są wśród nas grupy ludzi, którzy zarabiają poniżej najniższej krajowej. Gdy w domu są dzieci bądź nad rodziną wisi kredyt, jedynym rozwiązaniem jakie wydaje się być najrozsądniejsze to znalezienie dodatkowej pracy.


I faktycznie, zaletą jest przede wszystkim dodatkowy budżet, który pozwala na większy komfort psychiczny. Dodatkowe pieniądze sprawiają, że przestajemy się martwić tym, że może nam zabraknąć czy zwyczajnie możemy je rozdysponować na spełnianie większych i mniejszych marzeń. W przypadku zwykłej pracy w biurze, jest to również zabezpieczenie na gorszy czas. Mimo roku pracownika, w wielu branżach nadal są duże zwolnienia związane np. z komputeryzacją działów czy nawet całych firm. Dla jeszcze innych osób jest to sposób na wypełnienie sobie wolnych chwil, szczególnie z braku zobowiązań, dobrze jest znaleźć coś co nie tylko daje nam sporo radości, lecz także możemy na tym zyskać.

Przeczytaj: Praca zdalna. Opłaca się? 


Jakie są wady dodatkowej pracy? Jest jedna duża, jest nią czas - aby wykonać dodatkową pracę potrzebujemy dodatkowych godzin spędzonych przed komputerem czy w innym miejscu. Najmocniej mogą to odczuć nasi bliscy, tacy jak partner czy dziecko, którym chcąc, nie chcąc odbieramy wspólnie spędzany czas. Również sobie samym odbieramy przyjemność czy chwilę relaksu po obowiązkach. 


Nasza rada: jeśli jesteś osobą, która potrafi sobie dobrze zaplanować czas i rozdysponować obowiązki, dodatkowa praca nie będzie dla ciebie ciężarem. Jeśli jednak masz skłonności do zapominania o niektórych rzeczach czy generalnie masz zawodną pamięć - musisz wypracować sobie sposób na zapamiętywanie tego wszystkiego. Inaczej twój wolny czas będzie po brzegi wypełniony stresem (i często też zajadaniem go!), którego jeśli możesz, postaraj się zwyczajnie uniknąć. Powodzenia!


Zdjęcie: Thinkstock


Dodał(a): Anna Guzek , Środa 20.04.2016 (aktualizacja: 2016-04-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×