Dlaczego nie warto litować się nad sobą? Istnieją przynajmniej 3 powody

Do czego prowadzi ciągłe użalanie się nad sobą?

nielitowac.jpg

Po kolejnym upadku, zamiast wstać i walczyć od nowa, chowasz głowę w piasek? W ten sposób niszczysz swoje źródło siły i robisz sobie krzywdę. Dlaczego ciągłe użalanie się nad sobą jest szkodliwe dla całego Twojego otoczenia? Znamy przynajmniej trzy powody. Oto one:

Dobre usprawiedliwienie...

Za każdym razem, kiedy Ci się nie udaje, szukasz winnych gdzie indziej? W ten sposób usprawiedliwiasz swoje potknięcia. Nie tędy droga. Prędzej czy później Twoja rodzina i przyjaciele zauważą, że unikasz w ten sposób realizacji trudnych zadań i poczują się wykorzystywani. Zacznij być odpowiedzialna za swoje błędy- czasami bywa to bolesne, ale przynosi wiele satysfakcji, kiedy w końcu odnosisz SAMODZIELNY sukces.

Bierność

Użalanie się nad sobą sprawia, że stoisz w miejscu. Boisz się rozpocząć jakiekolwiek działanie, bo niesie to za sobą ryzyko porażki. Oczywiście czasami warto pochylić się nad sobą, a nawet popłakać do poduszki, ale trzeba znać granicę! Pamiętaj, że Twoje życie toczy się tu i teraz- nikt go za Ciebie nie przeżyje, a popełnianie błędów jest dużo lepsze niż bezczynność i tkwienie w marazmie, z którego trudno później wyjść.

Fałszywe zainteresowanie

Wbrew pozorom, Twojemu otoczeniu dużo łatwiej jest odnaleźć się w kontakcie z Tobą wtedy, gdy przeżywasz trudne chwile. Jednak jeśli potrzebujesz towarzystwa ludzi, nie wywołuj go sztucznie. Poza tym, potrzeba ciągłego wsparcia ze strony najbliższych prędzej czy później prowadzi do syndromu wyuczonej bezradności, który objawia się poczuciem braku kontroli nad własnym życiem...

Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście! Wystarczy, że uwierzysz we własne siły i zrozumiesz, że piękno życia to nie tylko sukcesy, ale i porażki.  

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 17.05.2017 (aktualizacja: 2017-05-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×