Jak mądrze wykorzystać krytykę?

Koleżanka ciągle Cię krytykuje i znowu usłyszałaś nieprzyjemne słowa od szefa? Nie obrażaj się. Naucz się odporności i wyciągnij wnioski!

krytytyyyy.jpg

Żadna z nas nie reaguje pozytywnie na krytykę otoczenia. Dlaczego? Zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym staramy się dobrze wykonywać powierzone nam obowiązki. Dlatego przyznanie się do błędu jest bardzo trudne. Fakt, że ktoś zauważa Twoje wady jest zwykle bardzo przykry, warto jednak wykorzystać krytykę aby stać się jeszcze silniejszą, natomiast swoje słabe strony zamienić w zalety. Jak to zrobić? 

Przede wszystkim oducz się natychmiastowego reagowania na czyjeś przytyki. Emocje sprawią, że bardzo łatwo popadniesz w konflikt z drugim człowiekiem, zamiast spojrzeć na całą sytuację z dystansem. Zamiast tego postaraj się uważnie wysłuchać danej osoby. Następnie na spokojnie zastanów się, czy przypadkiem nie miała ona racji? Pamiętaj także, aby nie brać krytyki zbytnio do siebie. Zazwyczaj nie dotyczy ona Twojej osobowości, a konkretnych zachowań, które być może przeszkadzają otoczeniu. Zanim zaczniesz kłótnię z krytykującą Cię osobą, zapytaj ją, co konkretnie miała na myśli. Czasami zdarza się jednak, że osoba, która Cię krytykuje, chce w ten sposób zasygnalizować jakiś inny problem, który pojawił się w Waszej relacji. Dlatego warto postawić na szczerą rozmowę.

Naucz się przyznawać do własnych pomyłek- tacy ludzie są bardzo doceniani przez swoich najbliższych. Nie musisz być idealna, możesz za to sprawić, aby Twojemu otoczeniu żyło się z Tobą jak najlepiej. Jeżeli wiesz, że krytyka dotycząca Twojego zachowania była sprawiedliwa, jak najszybciej wyciągnij wnioski i powoli wprowadzaj zmiany w swoich przyzwyczajeniach.

I najważniejsze- pamiętaj, aby być bardzo uważna w krytykowaniu innych. Twoje słowa mogą być niekiedy bardzo bolesne dla drugiej osoby, dlatego zanim je wypowiesz, zastanów się, czy jesteś obiektywna.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 28.02.2017 (aktualizacja: 2017-02-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×